mozg

Co to jest efektywna nauka?

Czym jest efektywna nauka?  Efektywna nauka to termin, który pojawia się często w kontekście szkoły, studiów, ale także różnorodnych kursów czy szkoleń pracowników. W dzisiejszych czasach jest szczególnie ważna, ponieważ kojarzy się z dobrym wykorzystywaniem czasu, którego ciągle mamy za mało.

Co to jest efektywna nauka?

Efektywna nauka to dobrze spożytkowany czas, po którym jesteśmy bogatsi w doświadczenie, przydatne informacje. Nasze kompetencje wzrastają, a samopoczucie znacznie się polepsza. To, czy dana nauka jest efektywna, nie jest wbrew pozorom, łatwo mierzalne.

Egzamin to nie wszystko

Z pewnością zdarzyło nam się dostać z egzaminu gorszą ocenę, niż ktoś, kto wiemy, że umiał od nas mniej. Egzaminy mają to do siebie, że nie są zbyt sprawiedliwe – nie mierzą faktycznie, czy czas poświęcony na zapamiętanie całego materiału okazał się skuteczny. Sprawdzają, czy opanowaliśmy losowy wycinek tego materiału.

To, czy nauka jest skuteczna, najlepiej jesteśmy w stanie ocenić my sami. Odwołując się do doświadczenia, także jesteśmy w stanie zapewne przypomnieć sobie chwile, kiedy byliśmy zadowoleni z czasu, jaki przeznaczyliśmy na naukę jakiegoś materiału. I przeciwpołożnie – kiedy uczyliśmy się przez długie godziny, albo nawet lata – a poziom naszych umiejętności nie wzrósł wprost proporcjonalnie do zainwestowanego wysiłku. Skupmy się na tym drugim przypadku.

Uczyć się także trzeba się nauczyć

Niestety, ale w polskim szkolnictwie kwestia efektywnej nauki jest przemilczana. Na etapie szkoły nie uczymy się, jak skutecznie wykorzystywać własne predyspozycje do tego, aby nabywać informacje. Na etapie studiów, wykładowcy wychodzą z założenia, że już to umiemy. A kiedy wkraczamy na ścieżkę kariery, stajemy się całkowicie odpowiedzialni za własne umiejętności i kompetencje. Niekiedy jest to najlepszy – a na pewno najwyższy! – czas, aby nauczyć się, jak skutecznie się uczyć.

Dobrym na to sposobem jest zapisanie się na dobrej jakości kurs efektywnej nauki i szybkiego czytania. Wbrew pozorom, umiejętność szybkiego czytania nie jest jedynie związana z prędkością przyswajanych znaków w ciągu minuty. Dobrze wyszkolony kursant doskonale panuje nad swoją koncentracją, skupiając się zupełnie na poznawanych informacjach.

Najwięksi wrogowie skutecznej nauki

Chociaż nie jest to oficjalnie głoszona wiadomość przez polskich nauczycieli i wykładowców, bardzo mało osób osiąga największą sprawność umysłową w trakcie nieruchomego siedzenia przy biurku. Większość z nas najlepiej skupia się w bardziej “nietypowy” sposób – chodząc, leżąc, siedząc po turecku na podłodze, albo chociaż wystukując rytm nogą lub długopisem. I to wszystko jest jak najbardziej w porządku! Powinniśmy słuchać naszego ciała i stosować się do tego, co nam podpowiada, a nie do tego, do czego zostaliśmy przyzwyczajeni.

Dodatkowo, większość osób ma tendencję do prokrastynowania nauki i uczenia się na “ostatnią chwilę”. To ma wiele przykrych konsekwencji. Oprócz tego, że materiał nie zdąży się nam w krótkim czasie “uleżeć”, to jeszcze dodatkowo najczęściej sprowadza się to do uczenia się bardzo dużych partii materiałów.

Tymczasem sekretem efektywnej nauki jest dzielenie materiału, jaki chcemy opanować, na możliwie najdrobniejsze cząstki i zapoznawanie się z jedynie kilkoma w czasie jednej sesji nauki.

Kolejnym wrogiem nauki, oprócz niewygodnej dla nas pozycji, niesystematyczności i chęci opanowania zbyt dużej części materiału, jest brak znajomości mnemotechnik. Często polegamy na upartym powtarzaniu konkretnego materiału, skupiając się nadmiernie na brzmieniu słów, zamiast starać się korzystać z bardziej przyjaznych dla naszego umysłu technik, takich jak omawianie informacji, tworzenie związków między nimi, myślenie obrazami.

Gdzie można nauczyć się skutecznego zdobywania informacji?

Jak już wspominaliśmy, dobrym pomysłem jest uczęszczanie na kurs szybkiego czytania i efektywnej nauki. Zdobyte tam informacje przydadzą nam się zarówno w pracy, jak i przy własnym hobby. To idealne narzędzia do pracy nad samorozwojem – zdobywaniem nowych umiejętności, kompetencji twardych i miękkich.

 

 

4.7/5 - (3 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.