Chińska kapusta Pak Choi

Zastanawiałeś się kiedyś, czy Chińczycy nie mają już wszystkiego „swojego” ? Tak, kapustę, także mają własnej odmiany. Czy to nie jest przypadkiem pekińska? Nie. Czy to w ogóle można nazwać kapustą? Tak, Chińska kapusta Pak Choi

Co to jest Pak Choi?

 

Pak Choi – czyli kapusta chińska właściwa, która należy do podgatunku kapust właściwych. Pochodzi z Chin. Jest uprawiana także w Holandii i Hiszpanii. Jest mniejsza od pekińskiej i najlepiej smakuje smażona na patelni. Liście świetnie nadają się także do zup czy pierożków. Z nasion wytwarzany jest olej jadalny.

Czy mogę ją uprawiać w Polsce i czy to możliwe?

Pomimo azjatyckiego pochodzenia, uprawa kapusty pak choy (pak choi) nie jest trudna, chociaż roślinka ta jest bardzo wymagająca. Warzywo posiada bardzo krótki, trwający około miesiąca okres wegetacji, dlatego powinno być uprawiane na glebie żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe. Kapusta musi mieć także zapewnione stale wilgotne podłoże.
Ze względu na delikatny i płytki system korzeniowy, warzywo najlepiej sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru, gdyż łatwo się przewraca. Pod uprawę rośliny nie należy też przeznaczać miejsc wcześniej zajętych przez inne kapusty, gdyż wzrasta wtedy ryzyko wystąpienia zarazy.

Kapusta chińska Pak Choi uprawa

Kapustę pak choi uprawia się zwykle z siewu wprost do gruntu na zbiór jesienny. Nasiona wysiewa się na początku sierpnia w rzędy oddalone od siebie o 25–30 cm, a następnie przerywa siewki, pozostawiając rośliny co 25–30 cm w rzędzie.

Pierwsze zbiory rozpoczynają się po 4–6 tygodniach uprawy.
Kapusta chińska nie jest wrażliwa na kilkustopniowe przymrozki i dobrze rośnie w temperaturze 13–16 st. C, dlatego zbiory można prowadzić aż do października. O ile mamy farta i nasza wspaniała pogoda nie sypnie śniegiem i nie przyciśnie mrozem zawczasu.

 

Kapusta Chińska Pak Choi

5/5 - (1 vote)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.