Beskid Śląski - Barania Góra

Barania Góra – Wycieczka do źródła Wisły

Barania Góra leży na granicy powiatów Cieszyńskiego i Żywieckiego. Należy do Beskidu Śląskiego. Jest to kopulasty szczyt o wysokości 1220 m w południowo-wschodniej części Beskidu.  Jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i Górnego Śląska. Zapraszam na wycieczkę z Wisły do Baraniej Góry. Odwiedzimy Wille Prezydenta RP, zaporę oraz poszukamy źródła Wisły.

Propozycje wycieczki zmodyfikuj do własnych potrzeb i możliwości organizmu.

Samochód

Jeśli chcesz udać się autem masz dwie opcje. Zaparkować koło dworca autobusowego (parking na przeciwko kościoła) i podjechać autobusem/pieszo do zapory lub podjechać pod zaporę własnym samochodem – następnie udać się zgodnie z poniższym planem wycieczki.

Jadąc samochodem do Zapory zaoszczędzasz około 2h do poniższego planu pełnej pieszej wycieczki z od – do Centrum Wisły.

Pieszo

To plan wycieczki pieszej z centrum Wisły do Baraniej Góry. Możesz w tej opcji także zostawić samochód koło dworca lub przy hotelu/kwaterze w centrum. Sprawdź jak przygotować się na pieszą wycieczkę.

Trasa wycieczki – Barania Góra

Zobacz trasę w serwisie Mapa Turystyczna

Powyższa mapa wskazuje tylko na pętlę jaką trzeba zrobić, jednym z najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Śląskim. Zróżnicowany teren, las – ścieżki, asfalt, ścieżki żwirowe, drewniane przejścia nad terenami podmokłymi czy kamieniste podejścia. To dopiero połowa wycieczki. Łącznie trasa przewidziana jest na ok. 40 km. Jeśli zdecydujemy się pieszo dojść z Centrum Wisły do Zapór i Willi Prezydenta. Czas aktywnego przejścia to ok. 8-9h, z przerwami do 12h.

Aby dojść na czerwony szlak który zaznaczony jest na powyższej mapie, należy z Centrum Wisły udać się ul. Wyzwolenia prosto na szlak Czarny, który prowadzi nas do Małej zapory. Następnie ulicą przejść pod Dużą Zaporę, zrobić pamiątkową fotografię, następnie trzeba udać się asfaltową krętą drogą pod górę, na Zamek / Wille należącą do Kancelarii Prezydenta RP. Tam warto zrobić chwilę przerwy w kawiarni Prezydenta i napić się kawy czy herbaty. Na tarasie jest piękny widok na Zaporę i okoliczne góry, którymi będziemy szli. Jeśli chcesz zobaczyć Rezydencje Prezydenta, pamiętaj – należy umówić się z wyprzedzeniem na wizytę! Następnie udajemy się dalej pod górę z Willi Prezydenta RP w kierunki szlaku czerwonego. Maszerujemy nim prosto na szczyt Baraniej Góry. Trasa przyjemna zróżnicowana pod względem podłoża, głównie kamienie – ale także chwilę z asfaltem i drewnianymi przejściami oraz w pełnym „buszu”.

Wskazówki

Poniżej na niebiesko oznaczono powrót alternatywny, jeśli idziemy pieszo do centrum Wisły, warto skrócić sobie drogę i zejść bezpośrednio na ul. Wyzwolenia. Jeśli jednak zostawiliśmy auto pod zaporą, musimy zejść żółtym szlakiem jak zaznaczono to na mapie poniżej – czarną przerywaną linią. Dodatkowo na mapie mamy zaznaczoną trasę wejścia na czerwony szlak, idąc od Małej zapory, mijając dużą i Willę Prezydenta RP wchodzimy przez czarny szlak, następnie na czerwony. Tutaj niestety jest ciągłe podejście pod górę.

 Barania Góra Trasa wycieczki

Atrakcje, co warto zobaczyć

  • Mała zapora
  • Duża Zapora – jezioro Czerniańskie
  • Rezydencja Prezydenta RP (hotel, kawiarnia) – chęć zwiedzania trzeba zgłosić 2 tyg. przed planowaną wizytą. Ale na kawę można wpaść zawsze.
  • Barania Góra (wieża widokowa)
  • Widoki na Beskid ze szlaku żółtego
  • Widok na zaporę, bacówki na trasie powrotnej na szlaku żółtym
  • Wejście od górnej części na skocznie im. Adama Małysza

 Galeria atrakcji z wycieczki na Baranią Górę

Barania Góra widok

Widok z wieży widokowej na Baraniej Górze:

PTTK po drodze masz tylko jeden czynny aktualnie na dzień 23.08.2017 czynny ośrodek/schronisko PTTK na: Przysłop pod Baranią Górą (duże z noclegami) . Pozostałe są w remoncie lub nieczynne.

4.8/5 - (6 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

2 komentarze do “Barania Góra – Wycieczka do źródła Wisły”

  1. Byłem też i polecam każdemu. Warto zobaczyć te szlaki opisane przez autora. Świetna robota! Widoki trochę z żółtego jak w Bieszczadach 😀 Fajny klimat, Wisła mała miejscowość. Fatalna komunikacja miejska. Tylko rower, pieszo bądź własne auto. Nie ma co liczyć na autobusy, pociągi. Kompletna klapa. Ale cóż. Miasto nastawione na turystykę narciarską, a jak ktoś jedzie na narty to zazwyczaj autem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.