Karta Krakowska

Karta Krakowska – Jak wyrobić? Poradnik krok po kroku.

Karta Krakowska to kolejny pomysł na „wynagrodzenie” mieszkańców płacących podatki w Krakowie. Każdy posiadacz takowej karty otrzyma zniżkę na bilet miesięczny na podróżowanie komunikacją miejską w Krakowie. Wnioski o kartę można składać już od 1 lipca 2018. Jak wyrobić taką kartę oraz jakie korzyści możemy otrzymać dowiesz się w tym artykule. Zapraszam!

 

Karta Krakowska

Co to jest Karta Krakowska?

Karta stanowi zestaw przywilejów dla osób zameldowanych i płacących podatki w mieście Kraków.  Status „Karty Krakowskiej” jest potwierdzeniem przysługujących w programie pn. „Karta Krakowska” zniżek, ulg i innych przywilejów (więcej w dalszej części artykułu).

Nośnikiem na którym możemy mieć zapisany status „Karty Krakowiaka” jest wydawana w ramach programu – „Karta Krakowska” dodatkowo możemy go zapisać także na innych nośnikach takich jak:

 • Krakowska Karta Miejska zawierająca fotografię,
 • Małopolska Karta Aglomeracyjna,
 • Krakowska Karta Rodzinna,
 • legitymacja studencka wykorzystywana jako nośnik Karty i biletu Komunikacji Miejskiej w Krakowie.
Karta Krakowska - Wygląd
Wizualizacja pochodzi z serwisu: kk.krakow.pl (źródło)

Dla kogo Karta Krakowska?

Każda osoba która jest zameldowana na pobyt stały i odprowadzająca podatki w Krakowie ma prawo do tej karty. Także Twoje dzieci możesz dodać do programu Karta Krakowska.

Nie jestem zameldowany na stałe w Krakowie, Co robić – jak żyć?

Jeśli nie jesteś zameldowany w Krakowie na pobyt stały, możesz okazać swój PIT i udowodnić, że na stałe zameldowany tu nie jesteś, ale rozliczasz się tutaj z fiskusem. Wystarczy do tego jeden z poniższych dokumentów:

 • pierwsza strona PIT opatrzona pieczątką US „Wpłynęło/ Złożono”
 • lub druk potwierdzający złożenie
 • pierwszą stronę PIT wraz z Urzędowym Poświadczeniem Odbioru PITu (UPO – jeśli złożyłeś PIT przez internet)
 • zaświadczenie z Urzędu Skarbowego
  PIT okazują wyłącznie osoby niezameldowane na pobyt stały w Krakowie.

Wybór wniosku

Do wyboru masz możliwość złożenia wniosku papierowo lub elektronicznie. Do złożenia wniosku przez internet nie jest potrzebny żaden podpis elektroniczny czy inne cuda wymagające potwierdzenia Twojej tożsamości. Do złożenia takiego wniosku potrzebujesz numer PESEL i ewentualnie swojego zdjęcia. ( dalej więcej informacji ).

Kto musi złożyć wniosek papierowy?
Osoba nieposiadająca numeru PESEL.

Wniosek może złożyć każda osoba, która ukończyła 16 rok życia.

Jak wyrobić Krakowską Kartę ?

Jeśli już zdecydowałeś, na jakim nośniku chcesz mieć zapisany status w programie „Karta Krakowska” możesz przejść do jej „wyrobienia”. Bowiem jednym z pierwszych pytań – będzie właśnie to: Gdzie chcesz aby karta była zapisana?
Masz do wyboru: nośnik mobilny (aplikacja), fizyczna Karta Krakowska (kolejny plastik w Twoim portfelu), bądź aktualne nośniki na których masz zakupiony bilet miesięczny MPK.

Uwaga! Dokument musi posiadać fotografię. Jeśli więc jesteś w posiadaniu starej karty „KKM” na której jest tylko Twoje imię i nazwisko to na takiej karcie zapis statusu „Karta Krakowska” jest niemożliwy.

Składanie wniosku krok po kroku.

(Potrzeba na to około kilkunastu minut)

 1. W pierwszym kroku zakładamy konto na stronie kk.krakow.pl/konto-uzytkownika/
  Rejestracja konta Karty Krakowskiej
  Formularz rejestracji konta w serwisie KK.KRAKOW.PL
 2. Następnie potwierdzamy swoją rejestracje przez kliknięcie w link aktywacyjny jaki przyjdzie na podany wcześniej adres e-mail. (z doświadczenia wiem, że są momenty w których na e-mail z linkiem czeka się dość długo)
  Link Aktywacyjny

W moim przypadku – skrzynka  outlook.com (trafia do Wiadomości Śmieci – SPAM)

3. Logujemy się na stronę kk.krakow.pl następnie klikamy złóż wniosek.
kk krakow po zalogowaniu

4. Składamy wniosek: W pierwszej części  wpisujemy dane wnioskodawcy (informujące o pobycie stałym w Krakowie) – Więc jeśli jesteś zameldowany, zaznaczasz kwadracik, że wniosek składany jest przez wnioskodawcę zameldowanego na pobyt stały.

Stałe zameldowanie - Wniosek o Kartę Krakowską

Następnie wypełniamy resztę pól formularza (dane kontaktowe):

Wniosek o kartę krakowską - dane

 

 

Uwaga! Koniecznie w oświadczeniu, udziel zgody na przetwarzanie danych do ZIKiT jeśli chcesz później kupować bilety ze zniżką bez wizyty w Punkcie Obsługi Klienta MPK. Zdecydowanie polecam 😉

Zgoda

 

Następnie podejmujemy decyzje na jakim nośniku otrzymamy status „Karty Krakowskiej” czy będzie to nowa karta, aplikacja, czy zapis na nośniku który już posiadamy.

Jak złożyć wniosek o Kartę Krakowską

Jeśli wybraliśmy zapis na Karta Krakowska (czyli wydanie fizycznej karty), musimy przesłać zdjęcie za pomocą formularza. Zdjęcie wg. standardu* jak do dowodu osobistego.

*Wymagania dla fotografii: zdjęcie legitymacyjne, przedstawiające twarz równomiernie oświetloną, na jasnym tle, bez nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych.  Twarz na zdjęciu powinna zajmować ok. 2/3 powierzchni zdjęcia. W przypadku wniosków elektronicznych fotografię załącza się jako plik graficzny w formacie JPG lub PNG,  nie może być on większy niż 5 MB. 

Kolejno jeśli zdecydowaliśmy o wydaniu nam kolejnego plastiku czyli Karty Krakowskiej – musimy zastanowić się i wybrać czy odbierzemy ją osobiście czy za pośrednictwem kuriera.

W 3 etapie decydujemy czy dołączamy do programu również swoje dzieci.

Wydanie Karty Krakowskiej - Wniosek część trzecia

**Jeśli nie zdecydujesz się dodać swojego dziecka przy składaniu swojego wniosku, będziesz mógł to zrobić później – ale już tylko w formie papierowej**

Jak długo ważny jest status „Karta Krakowska” ?

Karta ważna jest przez okres jednego roku, licząc od dnia jej uzyskania tj.: od dnia pozytywnej weryfikacji kompletnego wniosku. Osoby, które nie są zameldowane na pobyt stały, muszą wniosek o wydanie takiego statusu składać każdego roku.

 

Zapis biletu MPK ze zniżką 20%

Jeśli zamówiłeś kartę plastikową, to po zakończeniu ważności biletu na aktualnej karcie KKM podejdziesz do automatu włożysz nową kartę, którą otrzymałeś i zapiszesz na niej bilet. Na starych kartach KKM (bez zdjęcia) nie można zapisać biletu ze zniżką.


Karta Krakowska lista zniżek

Zniżka na komunikację miejską 20%

Od 1 sierpnia 2018 roku zniżki zaczną obowiązywać na komunikacje miejską w Krakowie. Zniżka 20% związana jest z zakupem biletów okresowych komunikacji miejskiej w I Strefie Biletowej. Płacąc za bilet okresowy Normalny  sieciowy (wszystkie linie) na strefę 1 – płacimy 89 zł, po zniżce cena wyniesie 72 zł.

Zniżka 20% na bilet wstępu do galerii i muzeów:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa wraz z oddziałami:

 • Strzelnica na Woli Justowskiej; www.mhf.krakow.pl
 • Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldrofa „Nila”, ul. Wita Stwosza 12, 31-511 Kraków; tel. (+ 48) 12 41 00 770; www.muzeum-ak.pl
 • Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, ul. Lipowa 4, 30-702 Kraków, tel. (+48) 12 263 40 03; https://www.mocak.pl
 • Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki”, pl. Szczepański 3a, 31-011 Kraków, tel. (+48) 12 422 10 52, http://bunkier.art.pl

 

Szczegóły znajdują się na stronie kk.krakow.pl
Wizualizacje karty umieszczone w tym artykule pochodzą z serwisu kk.krakow.pl

 

4.1/5 - (8 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Jeden komentarz do “Karta Krakowska – Jak wyrobić? Poradnik krok po kroku.”

 1. Możesz jeszcze zapisać na Małopolskiej Karcie Aglomeracyjnej.

  I tak jeszcze, to niema 20% zniżki na bilety MPK. Bo od 2006 roku, nie ma biletów MPK. Teraz to bilet KMK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.