Toshiba-z930

Rewitalizacja laptopa

Rewitalizacja laptopa nawet klasy ultrabook jest możliwa. Kiedy kupujemy laptopa za ponad 3/4 tysiące złotych bo jest „dobry” cienki, lekki i wydajny na nasze potrzeby to po kilku latach zderzamy się z rzeczywistością współczesnej elektroniki zwaną „cyklem życia produktu”.

Rewitalizacja laptopa

Co możemy w laptopie wymienić? Zazwyczaj pamięć RAM, DYSK pamięci masowej, Napęd, akumulator/baterię. Czasami jeszcze jest możliwość wymiany procesora czy dedykowanej grafiki. Im laptop mniejszy tym więcej elementów wlutowanych. W Przypadku Xiaomi Mi Air 13 możemy wymienić tylko dysk. W przypadku poniższego laptopa ultrabook Tohsiba Portage Z930 możemy wymienić RAM i baterię. Pozostałe elementy są wlutowane.

Co należy zrobić aby odświeżyć swojego laptopa?

  1. Wymienić pastę termo-przewodzącą
  2. Wyczyścić z kurzu i brudu (sprężone powietrze, ściereczka/pianka do plastiku)
  3. Wymienić jeśli możliwe Pamięć RAM
  4. Zamienić dysk talerzowy na szybki dysk SSD
  5. Wymienić baterię na nową

Przykład rewitalizacji laptopa na przykładzie Tohsiba Portage Z930

Na stół bierzemy przykładowy laptop typu ultrabook. Mamy tu specyficzną sytuacje. Albowiem wymienić możemy tylko Pamięć RAM i Baterię która akurat w tym wypadku (co widać na materiale wideo) jest napuchnięta.

Recenzja utlrabooka na notebookcheck

Pamięć RAM w tym laptopie jest podzielona. 2GB zostały wlutowane na płytę główną, dodatkowe 2GB jest w postaci zwykłej kości DDR. To też, przy okazji wymiany baterii na zamiennik za około 200zł ze sklepu GreenCell dokupiono gość 4GB. Dzięki temu rozszerzono całkowitą pamięć ram do 6GB. To zwiększy wydajność pracy.

Poniżej znajduje się film z wymiany i czyszczenia:

PayPal.Me: Postaw mi piwo 5 PLN

5/5 - (2 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Jeden komentarz do “Rewitalizacja laptopa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.