jeszczedobry

#jeszczedobry

Akcja #jeszczedobry została zainicjowana w ostatnim odcinku programu „TechWeek” na kanale Kuba Klawiter.  Podpinając się do tej akcji, chciałbym zachęcić wszystkich do tego, aby ograniczać konsumpcje elektroniki. Technika nie idzie na tyle do przodu, aby co roku kupować nowy sprzęt. Tylko dlatego, że ten poprzedni „jest już stary”, a może właśnie ciągle #jeszczedobry?

#jeszczedobry – TechWeek

Przecież jest już stary…

Masz stary sprzęt? .. A może tylko uważasz, że jest stary? Nie przekreślaj go!

Przyzwyczajeni jesteśmy do wymiany smartphonów. Operatorzy co roku oferują nam nowy telefon do naszego abonamentu. Na szczęście, obecne ceny przyzwoitych telefonów nie są już tak wysokie i niektórych z nas stać na zakup telefonu za gotówkę bez pośrednictwa u operatora. Dzięki temu zyskujemy urządzenie taki jaki chcemy – bez kompromisów i tańszą umowę na „samą kartę SIM”. Jak często zmieniasz telefon? Zakup porządnego telefonu powinien nam wystarczyć na 3 lata. Średnio tyle wytrzymuje bateria. Jednak, jeśli nadal telefon nam wystarcza – wymień w nim baterię i używać dalej!

Biorąc pod uwagę zmiany w technologii, średnio co 5 lat, urządzenia „idą wystarczająco do przodu” by zastanowić się nad przesiadką na nowy sprzęt. Ale czy faktycznie tego potrzebujemy? To podstawowe pytanie jakie powinniśmy sobie zadać. Nie chodzi to tylko o środowisko – które skrzętnie zasypujemy elektro-śmieciami. Spójrzmy czysto ekonomicznie na problem:

Starty laptop

W przypadku laptopów, często mamy wrażenie, że po kilku latach nasz komputer już zamula, bateria trzyma kilka sekund, a może mamy też starą wersję Windowsa? Problem w tym, że jeżeli nie używamy komputera do grania w najbardziej wymagające pozycje, które będą mieć premierę w najbliższej przyszłości to wystarczy zrewitalizować sprzęt. Prosty przykład rewitalizacji starego UltraBooka marki Toshiba opisałem w tym artykule. Komputer o wartości początkowej rzędu 4 tysięcy złotych, zyskał kolejne lata pracy. Co można zrobić by przyspieszyć swój sprzęt?

  • wymienić dysk ( w większości przypadków możemy to zrobić) na SSD
  • wymienić ilość pamięci RAM na większą
  • wymienić baterię
  • wymienić pastę, wyczyścić wnętrze urządzenia (bo przecież zacinał się i przy tym strasznie grzał…)
  • przeinstalować system – nadal możesz za darmo zaktualizować Windows 7 do Windows 10. Wystarczy pobrać oficjalny instalator ze strony Microsoftu

Wystarczy dołożyć czasem kilkaset złotych i cieszyć się nadal #jeszczedobrym laptopem.

iPhone

Kupujesz smartphone za ok. 2800zł:  iPhone 8 (telefon otrzymuje aktualizacje od producenta przez ok. 5 lat albo i dłużej). Jednak bateria po 1 roku użytkowania powoli zmniejsza swoją pojemność. Już po 2 latach odczuwasz, że potrzebujesz nowego iPhona – w końcu co roku Apple pokazuje nowe modele. To 24mc/2800PLN =116 zł za miesiąc. Możesz kupić nowego – w końcu idą święta. Nowy iPhone 11 kosztuje od 4800 PLN +. Ratujemy #jeszczedobry iPhone 8. Może warto zainwestować w wymianę baterii za ok 200zł i cieszyć się iPhone 8 jeszcze przez następne 2 lata? (48mc / 2800PLN = 58 PLN brzmi lepiej?)  Zakładając podobny scenariusz dla iPhona 11 (48mc / 4800PLN = 100 PLN) wyjdziemy na tym dobrze? Patrząc na aktualną ofertę, to nie mamy tu takiego przeskoku technologicznego. iPhone 8 nie jest wart  wymiany – przynajmniej na tym etapie jego użytkowania i to za taką cenę!

MacBook Pro

Jak dla mnie to jedne z tych modeli komputerów, które mogą służyć wiele lat. Może i Twój MacBook z 2015 roku ciągle #jeszczedobry ?

Masz wątpliwości? W Twoim coś nie tak? Sprawdź fora, wymień dysk na większy i ciesz się swoim komputerem przez kolejne kilka lat.

Komputer PC

Tu mamy największy problem. Każdy chyba kiedyś miał gdzieś starego zakurzonego PC’eta. Niestety w pewnych wypadkach dokładanie lub wymienianie poszczególnych elementów nie jest już w nim opłacalne. Nikt przecież nie będzie dokładał RAMu do komputera z procesorem Intel Core2Duo. Chyba, że ma zamiar czytać pudelka i sprawdzać pocztę na wp.pl przez przeglądarkę. Wówczas warto dla bezpieczeństwa zainstalować Linux’a  na szybkim dysku SSD bo Windows 10 nie przejdzie na takim sprzęcie.  Nie wszystkie jednak PC wymagają całkowitej wymiany. Czasem wystarczy dokupić do swojej płyty głównej inny procesor (nawet używany) i wymienić kartę graficzną, dysk z talerzowego na elektroniczny. Przyspieszy to pracę Twojego #jeszczedobrego PC’eta.

Mój sprzęt jest strasznie archaiczny, muszę go wymienić na nowy!

Też tak czasem mam. Kilka lat temu kupiłem używanego ThinkPad’a x201. Potrzebowałem wówczas małego niezniszczalnego laptopa do zadań specjalnych. Miał dysk SSD 120GB i mobilny procesor intel i5. Po 4 latach pracy potrzebowałem czegoś wydajniejszego. Postanowiłem wybrać nowy x390 za blisko 7 tysięcy złotych brutto. Jednak kiedy sprawdziłem, faktycznie do czego będę go potrzebować. Uznałem, że nie ma sensu kupować nowego laptopa za tak duże pieniądze. Postawiłem na sprzęt poleasingowy (używany). Wybrałem kolejne pokolenie z tej samej serii czyli x230 z procesorem i7 w najwyższej wersji. Kosztował zaledwie 900zł z dyskiem SSD i 16GB pamięci RAM. W stanie idealnym. Bez wad. W dodatku z legalnym Windowsem 10 Pro. Ten komputer kilka lat temu kosztował – ok. 6 tysięcy złotych. Nadal jest dobry. Dokupiłem do niego jeszcze dodatkową baterię o zwiększonej pojemności i działa rewelacyjnie! Pozostałe akcesoria jak i zasilacz pasowały z poprzedniego – to też nie trzeba było ponosić dodatkowych kosztów 🙂

To świetny przykład jak można  wymieniając sprzęt, dać drugie życie innemu komputerowi. Swój stary zostawiłem i przekazałem osobie, której wydajność x201 wystarczała do codziennej pracy. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić sporo pieniędzy, jednocześnie kupując sobie coś lepszego i nie zaśmiecając środowiska. Zastanów się nim kupisz nowy sprzęt. Może tak naprawdę nie potrzebujesz nowego?

#jeszczedobry!

Powyższy artykuł zawiera tylko subiektywne odczucia i przykłady. To od Ciebie zależy czy wpadasz w ślepy wir konsumpcyjnej wymiany dóbr na ciągle nowe modele… – których w większości nie potrzebujemy.

To głównie od Ciebie zależy czy Twój sprzęt jest #jeszczedobry !

5/5 - (7 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Jeden komentarz do “#jeszczedobry”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.