Koniec rezerwacji domen.pl

Już od 8 stycznia 2020 roku stracimy możliwość bezpłatnych rezerwacji nazw domenowych *.pl na okres 14 dni. Obecnie na rynku światowym jesteśmy wyjątkiem…

Jak jest obecnie?

Teraz zaraz po złożeniu zamówienia na rejestrację  twojadomena.pl, rejestrator przesyła do NASK, czyli rejestru domen.pl, zlecenie blokady rejestracji na okres 14 dni. W ciągu tego czasu rejestracji może dokonać wyłącznie rejestrator, który założył rezerwację. Jest to czas na dokonanie opłaty. To trochę spadek po dawnych czasach kiedy Polacy często składali zamówienie na rejestrację domeny i szli szturmem na pocztę, aby dokonać wpłaty za pomocą druczku samokopiującego.

Nadużycia przy rezerwacjach

Niestety wszystkie takie okazje są wykorzystywane przez naciągaczy. Każdy z branży dostał kiedyś maila lub telefon z propozycją „odkupu” domeny. Większość wygasających domen.pl  są automatycznie rezerwowane przez różne firmy specjalizujące się w tym – będą później próbować Ci ją odsprzedać.

Pamiętaj! Jeśli nie odnowisz nazwy domeny.pl, masz i będziesz mieć nadal 30 dni na decyzję. W tym czasie domena jest nadal zablokowana wyłącznie dla Ciebie.

Sam kiedyś spotkałem się z oszustem, który chciał mnie uprzedzić w zakupie domeny.pl. Napisał do mnie czy jestem zainteresowany zakupem w kwocie 500zł. Sprawdziłem – jak się okazało nie zdążył jej jeszcze zarezerwować. Zrobiłem to, a później odpisałem, że dziękuję za przypomnienie – kupiłem ją za 9zł 😉

Wyjątki od reguły

Po 8 stycznia 2020 roku rezerwacje będą tworzone wyłącznie w dwóch przypadkach:

  • w wyniku wykonania opcji na domenę .pl, rezerwacja na 14 dni,
  • udostępnienie nazwy domeny do rejestracji po stosownym orzeczeniu sądowym kończącym spór o nazwę domeny.

Jak będzie po 8 stycznia?

Przy rejestracji nazw domena.pl będzie obowiązywać zasada „kto pierwszy, ten lepszy”, tak jak dla większości innych domen na rynku. Jeśli więc klient A zamówi domenę, ale jego przelew dojdzie dopiero jutro. Klient B również to zrobi w tym samym momencie – ale opłaci natychmiast – to zdobędzie ją jako pierwszy. Klient A otrzyma zwrot pieniędzy.

3.7/5 - (3 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.