Każdy ma swój zestaw wtyczek, które poleca i które sprawdzają się jego działaniach. Jest jednak pewien dość uniwersalny zbiór dodatków do najpopularniejszego systemu zarządzania treścią jakim jest WordPress. Zapraszam do przeglądu najważniejszych – w mojej ocenie – wtyczek do WP.
Wtyczki do WordPress’a – TOP 10
Zacznijmy od niezbędnego must have.
Na miejscu pierwszym bezpieczeństwo:
1. Wordfence Security
Wordfence Security – Firewall, Malware Scan, and Login Security
Nie jest lekiem na cały spam i zło internetu. Zabezpiecza jednak i blokuje topowe próby ataku na Twojego bloga. Dzieją się one każdego dnia. Nie wierzysz? Zainstaluj go i zobacz jak często i z jakich adresów IP odpytywany jest Twój panel do logowania i kto próbuje złamać hasło metodą słownikową.
na miejscu drugim:
2. Yoast SEO
Tej wtyczki chyba nikomu nie muszę przestawiać. Obowiązkowa dla każdego komu zależy na widoczności swojej strony w wyszukiwarce.
na podium znajduje się także:
3. Updraft Plus
Dzięki tej wtyczce ustawisz sobie możliwość wykonywania automatycznych kopii bezpieczeństwa i pozbędziesz się niepewności związanej z ryzykiem jakim niosą aktualizacje Twojego WordPressa. Zabezpiecz się nim będzie za późno.
Twórz bezpośrednio kopie w chmurze na Dropbox, Dysk Google, Amazon S3, UpdraftVault, Rackspace Cloud, FTP, DreamObjects, OpenStack Swift lub nawet e-mail. Wersja premium – płatna dodatkowo umożliwia wykonywanie kopii do Microsoft OneDrive, Microsoft Azure, Google Cloud Storage, Backblaze B2, SFTP, SCP, a także za pomocą: WebDAV.
Tuż za podium znajdują się równie ważne pozycje:
4. TinyMCE Advanced
Ciekawy dodatek, który rozbudowuje standardowy edytor o dodatkowe funkcje. Wszystko pod ręką – ustawisz za pomocą funkcji drag and drop. Wspiera nowy jak i klasyczny edytor.
Po wprowadzeniu bardzo urozmaiconego edytora do natywnego systemu WordPress pojawiła się wtyczka przywracająca klasyczny edytor, myślę że się przyda:
5. Klasyczny Edytor
Jeśli mamy już dobry edytor, zabezpieczenia i kopie zapasową. Pozostaje nam zadbać o cache witryny i przyozdobić naszą stronę w różne bajery. Koniecznie tylko w te użyteczne. Zaczynajmy!
6. WP Super Cache
Generalnie ta wtyczka wypluwa statyczne pliki html z dynamicznego bloga WordPress. Po wygenerowaniu pliku html twój serwer będzie obsługiwał ten plik zamiast przetwarzania stosunkowo cięższych skryptów dynamicznych PHP WordPress. Warto zadbać o komfort dla Twoich stałych czytelników.
7. kk Star Rating
Poznaj opinię innych. Daj ocenić swój wpis. Włączy Google Schema i ciesz się widocznością wyników ocen Twoich wpisów w wyszukiwarce. Koniecznie przetestuj!
8. Contact Form 7
Niezbędna wtyczka – jeśli zapragniesz stworzyć formularz na swoim blogu. Wykonaj go tak jak potrzebujesz (ilość i rodzaj pół). Wszystko w kilku prostych krokach.
9. Contextual Related Posts
Tym dodatkiem wyświetlisz pod postem, zbliżone tematycznie wpisy na Twoim blogu. Dzięki temu zaangażujesz użytkownika i być może zostanie on dłużej na Twojej stronie. Dodatkowo wzmocnisz linkowanie wewnętrzne – co pozytywnie przełoży się na SEO Twojej witryny.
Jeśli postanowisz przenieś stronę, pomoże Ci niezastąpiona wtyczka All in One:
10. All-in-One WP Migration
Wygeneruj plik i wgraj go na nową lokalizacje. Przeniesiesz praktycznie całą konfiguracje WorPressa.
Jeśli znasz przydatną wtyczkę, która według Ciebie powinna pojawić się na tej liście, daj znać w komentarzu!
Część wtyczek używam. A o niektórych nawet nie słyszałem. 🙁 Dlatego muszę przetestować. 🙂 Dzięki!
Świetna ściąga dla osób, które dopiero zaczynają tworzyć strony na WordPressie! 🙂