Dzieci i czytanie

Szybkie czytanie i rozwój dziecka

Czego można nauczyć się na kursie szybkiego czytania i efektywnej nauki dla dzieci?

Możemy spotkać się z bardzo różnymi opiniami na temat kursów szybkiego czytania i efektywnej nauki. Ich zwolennicy uważają, że dają one kursantom przewagę zarówno w edukacji jak i w życiu zawodowym. Przeciwnicy natomiast wskazują, że stosowane na nich metody pozwalają co prawda zmienić podejście do czytania, jednak nie ćwiczą w wystarczającym stopniu umiejętności przetwarzania informacji i rozumienia tekstu. Jak to wygląda w praktyce?

 

Metody

            Zajmijmy się na początek ćwiczeniami, jakie obejmuje standardowy kurs szybkiego czytania i efektywnej nauki dla dzieci. Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń są tzw. piramidy które mają na celu przyzwyczaić nasze oczy do rejestrowania większej ilości słów naraz. Góra piramidy to jedno słowo, kolejne jej stopnie są coraz szersze, a jej podstawa zajmuje już całą szerokość strony. Po zakończeniu takiego treningu kursant jest w stanie przeczytać pojedynczy wiersz równie szybko jak pojedyncze słowo. Częste ćwiczenia z piramidami w oderwaniu od innych aspektów czytania nie rozwijają jednak zdolności rozumienia tekstu. Kompetentnie przygotowany kurs powinien również obejmować metody koncentracji, wyciszania się i ćwiczyć skupienie na tekście. Tutaj każdy organizator kursów stosuje własne metody, większość z nich bazuje jednak na praktykach medytacyjnych które regularnie stosowane okazują się zaskakująco skuteczne. Najlepsze wyniki osiągniemy jednak, jeśli kurs szybkiego czytania i efektywnej nauki dla dzieci zostanie poparty przez zamiłowanie dziecka do czytania. Spróbujmy nauczyć je odczuwać przyjemność z czytania swoim tempem w wolnych chwilach a wówczas taki kurs okaże się znacznie bardziej skuteczny.

Dlaczego warto?

            To prawda, że dzieci, które szybciej czytają osiągają lepsze wyniki w nauce. Chodzi tu nie tylko o oszczędność czasu, ale również o to, że jeśli podczas nauki osiągamy sukcesy i przychodzi nam ona względnie łatwo to odczuwamy podczas niej znacznie większą satysfakcję co zachęca nas do kontynuowania i sprawia, że nie jest dla nas przykrym obowiązkiem ale interesującym wyzwaniem. Im szybciej dziecko przejdzie taki kurs tym lepsze efekty osiągniemy na tym polu. O ile lepsze to już zależy od samego dziecka. Na kursie jesteśmy w stanie wytrenować umiejętność, natomiast to co z nią zrobimy zależeć będzie już od nas samych. Rozbudzenie ciekawości świata i ukierunkowanie zainteresowań to już obszar w którym więcej do powiedzenia mają rodzice niż instruktorzy szybkiego czytania.

Szybkie czytanie a rozwój mózgu

 

            Wysłanie dziecka na kurs szybkiego czytania i efektywnej nauki w młodym wieku nie tylko pozwala mu zdobyć konkretne i praktyczne umiejętności, ale również doskonale wpływa na rozwój jego mózgu. Okres nauki szkolnej to czas w którym bardzo intensywnie kształtują się nowe połączenia neuronalne. Oczywiście na kursie dla dorosłych również można nauczyć się szybko czytać, jednak stosowane na nim metody najlepiej działają właśnie na dzieci w wieku szkolnym. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj o tym na wiecejnizedu.pl/szybkie-czytanie-dla-dzieci

4/5 - (1 vote)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.