Jakie są sposoby na szybkie czytanie?

Jak nauczyć się szybkiego czytania? Najskuteczniejsze sposoby.

 

O tym, że szybkie czytanie może okazać się niezwykle przydatną umiejętnością nikogo nie trzeba przekonywać. Im więcej informacji jesteśmy w stanie wyciągnąć z tekstu i im szybciej potrafimy je przetworzyć tym lepsze otrzymujemy oceny na studiach, szybciej zdobywamy nowe kwalifikacje, uczymy się języków etc. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że czytanie jest umiejętnością którą można trenować, podobnie jak np. bieganie. W jaki sposób możemy poprawić swoje tempo i zdolność rozumienia tekstu?

Sposoby na szybkie czytanie:

 

Czytanie dla przyjemności

          To mało efektowna, ale na dłuższą metę niezwykle skuteczna metoda. Trening jest tym bardziej efektywny im więcej przyjemności z niego czerpiemy. Spróbujmy zastąpić telewizor książką albo przynajmniej czasopismem, czytajmy spokojnie, uważnie, swoim tempem. Możemy w tle puścić muzykę relaksacyjną ale nie musimy – niektórym osobom jakiekolwiek dźwięki w tle przeszkadzają w czytaniu. Jeśli czytanie dla przyjemności wejdzie nam w nawyk również jego tempo powinno wzrosnąć. Nawiasem mówiąc to nie tylko kwestia efektywności samego czytania ale też ogólnej sprawności intelektualnej – umiejętności lingwistycznych, kreatywności a nawet inteligencji emocjonalnej. Wszystkie są bardzo mocno stymulowane poprzez czytanie dla przyjemności.

 

Trening ze stoperem

            Ćwiczenie polega na tym, że mierzymy sobie czas w trakcie czytania strony w książce – możemy w tym celu poszukać w internecie tekstów składających się z podobnej ilości słów i znaków lub sporządzić je samodzielnie wycinając fragmenty z internetowych publikacji. Ćwiczenie za każdym razem należy przeprowadzić z innym tekstem, jednak taką samą jego ilością. Pomiar czasu okaże się najbardziej miarodajny, jeśli teksty ćwiczebne będą miały podobny poziom trudności i podejmowały podobną tematykę, nie jest to jednak warunek konieczny. Systematycznie ćwicząc ze stoperem jesteśmy w stanie znacznie poprawić swoje tempo, należy jednak uważać na moment w którym zaczynamy czytać tak szybko, że przestajemy rozumieć sam tekst. W tej sytuacji najlepiej będzie zacząć ćwiczenie od początku nie forsując tempa. Z punktu widzenia pracodawcy czy egzaminatora liczy się nie to ile w trakcie zapoznawania się z materiałami przewrócimy kartek, ale ile uda nam się z nich wyciągnąć informacji.

 

Piramidy słów

            To metoda bardzo często stosowana podczas kursów szybkiego czytania. Polega na przyzwyczajeniu oczu do jednorazowego zarejestrowania jak największej ilości znaków dzięki czemu przeczytanie jednego wiersza trwa tyle ile wcześniej jednego słowa. Na górze piramidy znajduje się właśnie pojedyncze słowo. Każdy następny wiersz jest szerszy aż w końcu podstawa piramidy zajmuje całą szerokość strony. Dzięki temu ćwiczeniu możemy wyraźnie podnieść tempo i to w bardzo krótkim czasie, jednak jeśli za treningiem wzroku nie pójdzie trening rozumienia tekstu szybkie czytanie tą metodą nie pozwoli nam zbyt wiele się z czytanego tekstu nauczyć. Piramidy najlepiej łączyć z czytaniem dla przyjemności które jest zdecydowanie najlepszym ćwiczeniem na szybkie czytanie ze zrozumieniem.

 

 Najlepsze efekty daje połączenie wszystkich opisanych metod. Każda z nich ma swoją specyfikę i jest w stanie przynieść wymierne korzyści. Mówi Wiktor z serwisu więcejniżedu.pl

4.5/5 - (2 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.