ojcow-zamek

Ojców atrakcje – wycieczka do Ojcowa

Ojców atrakcje – z czym nam się kojarzą? – To nie tylko jaskinie i maczuga Herkulesa. Ojcowski Park Narodowy pozwala spędzić cały dzień w dolinie Prądnika. Znajduje się tutaj bardzo dużo ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. Szlaki nie są wymagające, a otaczająca przyroda pozwala aktywnie odpocząć. Ojców znajduje się blisko Krakowa. Może jest to też dobry pomysł na wypad rowerowy?

Sprawdź jakie atrakcje Ojcowa warto zobaczyć – Zobacz na własne oczy!

 

Ojców – Dlaczego tak się nazywa?

Skąd wzięła się nazwa miejscowości? Kazimierz Wielki na część ukrywającego się w jaskini ojca nadał osadzie nazwę: „Ociec u Skały”. Następnie mieszkańcy Prądnika przekształcili ją na Ojców.

Wycieczka do Ojcowa

Ojców i Ojcowski Park Narodowy, choć małe, są bardzo atrakcyjne dla turystów. Miejsce to jest celem wielu weekendowych wycieczek, a w tygodniu szkolnych lekcji przyrody.
Niezwykle urodziwa dolina Prądnika oferuje turystom ciekawe zabytki architektury oraz niecodzienne obiekty przyrodnicze.

W zależności od tempa zwiedzania i kondycji, całą dolinę Prądnika można przejść w ciągu jednego dnia.

Do Ojcowa można dojechać rowerem, samochodem lub komunikacją mpk. Najlepszym punktem wypadowym na wycieczkę jest miejscowość Smardzowice. Tam możemy zostawić swój samochód / wysiąść z autobusu mpk i dotrzeć do Ojcowa.

Mamy do dyspozycji dwie drogi: Wejście na szlak zielony (widokowy) lub wejście do centrum Ojcowa czerwonym rowerowym. Warto wspomnieć, że rozpoczynając albo kończąc swoją wycieczkę w tej miejscowości możemy odwiedzić jedną z najlepszych małopolskich winnic: Krokoszówka Górska. Gdzie poznając tajniki produkcji będziemy mogli degustować pyszne wino.

Wycieczka-do-ojcowa
Wycieczka do Ojcowa – Trasy


Powyższa mapa obrazuje możliwości wejścia na teren OPN. Dojazd komunikacją miejską jest możliwy linią 267. Koło pętli znajduje się mały parking, gdzie można zostawić również swój samochód. Rozpoczynając wycieczkę od strony winnicy przejdziemy na szlak widokowy. Następnie będziemy mogli przejść całą dolinę od południa do centrum Ojcowa, a następnie wrócić inną drogą do swojego pojazdu lub autobusu mpk. Jest to moja propozycja. Zwiedzanie równie dobrze możemy zacząć od miejscowości: Korzkiew, gdzie zaczyna się południowy szlak Orlich gniazd.

Ja jednak proponuje zacząć od Smardzowic, gdyż nie zapłacimy tam absurdalnych opłat za parking (parking jest za darmo). Dodatkowo lokalizacja umożliwia nam przejście praktycznie całej doliny od południa, aż po sam Ojców i powrót do samochodu bez chodzenia tymi samymi ścieżkami 🙂

 Ojców atrakcje:

Idąc od południowej strony po drodze mamy do zobaczenia:

1. Szlak widokowy:

Szlak widokowy Ojców

Powyższe zdjęcie to tylko zajawka. Punktów widokowych jest dużo więcej i bardziej okazałych. Zapraszam szlakiem zielonym na odcinku Smardzowice – Jaskinia Ciemna.

2. Jaskinia Ciemna

Jaskinia Ciemna
Jaskinia Ciemna – Kasa

W tej jaskini (wchodzimy z przewodnikiem) zobaczymy (o ile weźmiemy latarki) gdzie ludzie pierwotni zbierali się do polowań – o czym świadczą znalezione tam przez archeologów narzędzia. Wstęp płatny

Dodatkowa atrakcja to nietoperze o ile trafimy na czas ich hibernacji.

3. Źródełko miłości 

Znajduje się między skałami, a Bramą Krakowską. Dla spragnionych.

4. Brama Krakowska

Brama Krakowska Ojców
Brama Krakowska – Ojców

To miejsce wyjątkowe i zarazem obowiązkowe na tej trasie. To trzeba zobaczyć!

5. Grota Łokietka (dojdziemy do niej przechodząc przez bramę krakowską).

Grota Łokietka
Fragment sufitu sypialni Władysława Łokietka

Wejścia w tygodniu odbywają się o każdej pełnej godzinie. Przewodnik pokazuje komnaty w których Władysław Łokietek ukrywał się przed Wacławem, który w XIV podbił Kraków, opowiada także o tajemniczej pajęczynie, która go uratowała.
Dodatkowa atrakcja to: nietoperze – o ile trafimy na czas ich hibernacji.

Wstęp płatny ok. 6-8zł

 

6. Żółty szlak: ( w kierunku Pieskowej Skały, można nim też dotrzeć do centrum Ojcowa) Dostaniemy się na niego wracając czarnym z Groty Łokietka. Podczas spaceru będziemy mogli zaobserwować zróżnicowaną roślinność, działalność bobrów i nacieszyć się spokojną okolicą. Szlak jest rzadko uczęszczany i nie ma w jego okolicy żadnej drogi. Możemy na nim odetchnąć!

Ojców atrakcje: Efekt działalności Bobra jest tam bardzo widoczny:

Atrakcje Ojcowa - Działalność Bobra

Ojców Atrakcje: Działalność Bobrów

7. Ruiny Ojcowskiego zamku (dojdziemy tam wracając żółtym szlakiem, następnie wracając do centrum czarnym) Wstęp płatny ok. 2-3zł – A w nim: wstęp na teren zamku oraz zwiedzanie małej ekspozycji ukazującej historię zamku.

Ojców Atrakcje: Zamek w Ojcowie
Zamek w Ojcowie – Wejście

 

8. Zwiedzanie winnicy w Smardzowicach koło Ojcowa.

Degustacja wina, a nawet możliwość zapisu na kurs – który pokaże Ci jak założyć własną winnice. Dodatkowo możemy kupić sadzonki i spróbować swoich sił we własnym ogrodzie! Wystarczy zadzwonić i umówić się na wizytę.

Winnica Krokoszówka Górska koło Ojcowa

Strona winnicy: http://www.krokoszowka-gorska.pl/  Dobre bo polskie! 🙂

Ojców atrakcje

To wszystkie pomysły jakie przychodzą mi do głowy i które mogę polecić. Jeśli uważasz że zapomniałem o wartej uwagi atrakcji w Ojcowskim Parku Narodowym wspomnij o tym w komentarzu!

Życzę wszystkim udanego wypadu! To wspaniałe miejsce na spacer i wypad podczas wolnego dnia od codziennej pracy.

Więcej informacji na temat atrakcji Ojcowa, znajdziesz na stronie ojcow.malopolska.pl. Na której bazowałem przygotowując ten materiał.

 

Aplikacja mobilna – Ojców Przewodnik Turystyczny

Aplikacja jest zupełnie darmowa. W wersji 1.0 (podstawowa, w fazie testów). Nie zawiera jeszcze wszystkich lokalizacji i szlaków. Autorzy aplikacji liczą na wsparcie użytkowników i osób zwiedzających. Wszystkie uwagi mile widziane. Serdecznie zachęcam do pobrania aplikacji i wyruszenie razem z autorami w podróż po Dolinie Prądnika!

Ojców Przewodnik Google Play

 

4.6/5 - (42 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

5 komentarzy do “Ojców atrakcje – wycieczka do Ojcowa”

    1. Cieszę się. Polecam każdemu. Szczególnie tym którzy mają blisko z Krakowa, piękna okolica na piknik czy spacer. Okoliczni mieszkańcy Prądnika chętnie uprawiają tam sport (bieganie, rower i wiele innych)

  1. zgodnie ze wskazaniem piszę żeby zwrócić uwagę na nasz obiekt , podobno najciekawsza atrakcja w Ojcowskim Parku Narodowym od 2015 r 🙂
    Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas w sezonie letnim ( od maja do października )

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.