Dolina Bolechowicka, wąwóz.

Wycieczka do Doliny Bolechowickiej i Kobylańskiej

Jeśli nie masz dużo czasu i chcesz szybko oderwać się od zatłoczonego miasta, najlepszym sposobem są lokalne doliny. Tym razem zapraszam do Doliny Bolechowickiej i Doliny Kobylańskiej. Krótka wycieczka w ładnej okolicy.

Wycieczka do Wąwozu w Bolechowicach

Trasa wycieczki do Bolechowic

Wejście do Dolny Bolechowickiej Żółty Szlak

Piesza wycieczka dystans między 8 – 12km, w zależności od wyboru ścieżek, a jest ich bardzo dużo. Stopień trudności, a w zasadzie jego brak gwarantuje, że można się tam bawić dobrze także z dziećmi. Bolechowice to mała mieścina mieszcząca się ok. 20 minut od Krakowa. Mnogość ścieżek daje nam możliwość wielokrotnego odkrywania walorów tej okolicy, bez poczucia znudzenia. Rezerwat ma liczną zabudowę siedliskową. Duża ilość ptaków sprawia, że możemy wsłuchać się w odgłosy natury, będąc bardzo blisko Krakowa.

Dolina Bolechowicka

To skromna dolinka na Wyżynie Olkuskiej znajdująca się między Karniowicami a Bolechowicami, około 15 km od Krakowa. Wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Jednocześnie jest pod jurysdykcją Jurajskiej Grupy GOPR.

Wejście do dolinki stanowi tzw. Brama Bolechowicka zbudowana z wapiennych, widocznych z daleka skał o wysokości ok. 30 m. Skały tworzące tę bramę to Filar Abazego po wschodniej stronie, oraz Filar Pokutników po zachodniej stronie. Bardzo podobny masyw w postaci Bramy Krakowskiej możemy zobaczyć w Ojcowie. Wszystkie te skały w dolinie Bolechowickiej udostępnione są do wspinaczki skalnej.

Dnem dolinki płynie niewielki potok Bolechówka, w skałach przed Bramą Bolechowicką znajduje się duże krasowe źródło będące pomnikiem przyrody.

Jeśli chcemy zaplanować dłuższą trasę, warto połączyć ją ze zwiedzaniem Ojcowskiego Parku Narodowego. Z Bolechowickiego rezerwatu szlakiem żółtym/niebieskim możemy dojść do doliny Prądnika. Z Ojcowa, także można wrócić autobusem MPK lini 267. Więcej na temat wycieczki do Ojcowa znajdziesz tutaj.

Dolina Kobylańska

Dolina Kobylańska, zwana czasem Doliną Karniowską, Dolinką Karniowicką lub Jarem Kobylańskim, ma ok. 4 km, znajduje się w granicach wsi Kobylany i Karniowice, około 20 km od Krakowa. Na zaznaczonej powyżej trasie, zahaczymy o część dolinki i zobaczymy jej urok. Nie umieszczam więcej zdjęć. Zachęcam do samodzielnego spaceru. Warto!

Dojazd do Bolechowic

Dojazd z południowej części Krakowa jest bardzo prosty. Jedziemy albo własnym samochodem, można autostradą A4 z południowej obwodnicy (łączy czas dojazdu ok. 30minut). Lub od Bronowic, kierujemy się na Galerię/Centrum Handlowe Factory, następnie na Bolechowice. Możemy także wybrać autobus MPK z Bronowic Małych linia numer 248. Musimy wówczas wysiąść na przystanku w Bolechowicach (jedyny przystanek, który nie jest na żądanie w tej okolicy, mamy więc gwarancje, że autobus się zatrzyma).

 

4.4/5 - (7 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.