Sztuka koncentracji

Jak się skoncentrować mieszkając w akademiku lub z licznym rodzeństwem?

 

Tam gdzie jest dużo ludzi poziom hałasu jest bardzo wysoki, dlatego znalezienie sposobu na to jak się skoncentrować w takim otoczeniu może wydawać się zadaniem karkołomnym. Cóż – na pewno nie jest to łatwe, nie jest też jednak niemożliwe jak możemy czasami usłyszeć. Poniżej omówimy kilka sposobów, które powinny zadziałać. Co prawda nie będą skuteczne u każdego, bo wszyscy jesteśmy inni i mamy różne konstrukcje psychiczne, ale jeśli jeszcze nie znaleźliśmy swojej metody na pewno warto je przetestować.

Słuchawki

 

            Większość ekspertów rozpatrując kwestię jak się skoncentrować odradza słuchanie muzyki, ale jeśli w swoim lokum mamy do czynienia z wytwarzanym przez ludzi hałasem, muzyka i tak będzie lepsza. Istotny będzie jednak dobór repertuaru – tło nie może być gwałtowne, urywane, a przede wszystkim powinno być instrumentalne. Nasz mózg słysząc ludzki głos automatycznie się na nim koncentruje – to właśnie dlatego tak trudno się uczyć w akademiku lub wielodzietnej rodzinie. Lepiej, aby w naszych słuchawkach zagościł ambient, łagodny jazz lub muzyka klasyczna niż nagrania hiphopowe czy metalowe i nasze indywidualne preferencje nic w tym temacie nie zmieniają. Dobrym pomysłem może również okazać się wykorzystanie dźwięków natury, takich jak szum morza albo wodospadu. Nieco gorzej zadziałają odgłosy lasu lub dżungli – zwierzęta mogą nas dekoncentrować tak samo jak ludzie.

 

Zmiana miejsca

 

            To, że mieszkamy w akademiku lub z liczną rodziną nie znaczy, że to właśnie tutaj musimy się uczyć. W większości akademików są wyznaczone tzw. pokoje cichej nauki które są dostępne dla wszystkich lokatorów. Jeśli jednak w naszym akademiku nic takiego nie ma zawsze pozostaje biblioteka. Uczyć można się nie tylko w bibliotece akademickiej ale również szkolnej lub publicznej, do której może zapisać się każdy niezależnie od tego czy studiuje, uczy się w szkole czy pracuje. Na wiosnę, latem lub wczesną jesienią warto również spróbować nauki na świeżym powietrzu, oczywiście wybierając w tym celu miejsce w którym nie mamy do czynienia z gwarem. Idealnie sprawdzają się np. osiedlowe parki, choć ich charakter oraz wpływ na zdolność do koncentracji zależy od miasta i dzielnicy.

 

Rozmowa z domownikami

 

            W akademikach często spotykają się ludzie którzy wcześniej się ze sobą nie znali, a to oznacza, że czują wobec siebie rezerwę i mogą mieć problem z tym aby poprosić współlokatora o ciszę. Jeśli jednak musimy się pouczyć – powiedzmy to jasno, tym bardziej, że w przyszłości wspóllokater również może potrzebować spokoju. Im szybciej przełamiemy się i zaczniemy ze sobą rozmawiać tym łatwiej będzie nam ze sobą mieszkać. W lokum w którym żyjemy z dużą rodziną to również działa, choć jeśli są w nim obecne małe dzieci szanse na to, że zrozumieją nasze potrzeby są niewielkie. Możemy jednak zawsze zwrócić się do rodziców, którzy po pierwsze mają władzę aby młodsze rodzeństwo uciszyć, a po drugie zawsze mogą zabrać bardziej hałaśliwą część rodziny na spacer lub zakupy wtedy, kiedy musimy się uczyć. Rodzicom zazwyczaj zależy na wynikach dzieci w nauce, więc nasze argumenty powinny do nich trafić.

Ćwiczenia na koncentracje które polecam: http://wiecejnizedu.pl/cwiczenia-na-koncentracje/

Rate this post

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.