Książka i okulary

Kurs szybkiego czytania – dlaczego warto go zrobić?

Chciałbyś mieć więcej czasu na czytanie i szybciej przyswajać informacje? W obu tych przypadkach kurs szybkiego czytania jest idealnym rozwiązaniem!

Kurs szybkiego czytania nie tylko pozwala na zdobycie umiejętności szybkiego zapoznawania się z tekstem, ale także lepszego jego zapamiętywania. Dla każdej osoby powód, dla którego decyduje się na podjęcie kursu może być inny, ale poniżej postaram się wspomnieć o tych, które najczęściej są wymieniane przez kursantów – także już po zdobyciu tej umiejętności.

Zatem dlaczego warto zainwestować w kurs szybkiego czytania?

 

  1. Aby mieć więcej czasu… na czytanie.

Jeśli jesteś fanem literatury – nieważne, czy beletrystycznej, reportażowej, poradnikowej czy science-fiction – z pewnością masz niekiedy poczucie, że książek, które chcesz przeczytać, jest zdecydowanie więcej, niż czasu, jakim dysponujesz. Dzięki opanowaniu umiejętności szybkiego czytania jesteś w stanie zmniejszyć dwu lub czterokrotnie czas, który jest niezbędny do pełnego zapoznania się z tekstem danej książki. To oznacza dwu lub czterokrotnie więcej czasu na czytanie pozostałych pozycji!

  1. Aby mieć więcej czasu.

Nie ma się co oszukiwać – nie zawsze czytamy to, co faktycznie nas interesuje. Niekiedy na studiach listy lektur wymaganych do egzaminów bywają tyleż długie, co nie interesujące. W innych przypadkach praca wymaga od nas od zapoznawania się z długimi raportami i to z dnia na dzień. Kurs szybkiego czytania pozwoli na zmniejszenie ilości czasu niezbędnego do wykonania żmudnego obowiązku i wykorzystania “nadwyżki” na dowolnie inny cel.

  1. Aby móc się szybciej i efektywniej uczyć

Kursy szybkiego czytania oprócz spodziewanej umiejętności prędkiego przyswajania tekstu pisanego, uczą organizacji i wykształcenia innych mechanizmów pracy naszego umysłu. Przede wszystkim, zdobywamy umiejętność pełnej koncentracji i nie rozpraszania uwagi. Mózg, który umie szybko czytać, maksymalizuje swoje zdolności. Dzięki temu  poziom zrozumienia tekstu jest znacznie wyższy, niż w czasie klasycznego zapoznawania się z tekstem.

To z kolei pozwala na podejmowanie większej ilości wyzwań naukowych i zdobywanie kompetencji w krótszym czasie. Serio to pomaga!

Jak “działa kurs szybkiego czytania?

Przeciętny Polak czyta około kilkudziesięciu do 150 słów na minutę. Kurs szybkiego czytania pozwala zwiększyć to tempo do nawet 2000 słów. Nie jest to związane z żadną magią, tylko po prostu zwiększeniem naszej efektywności, którą rozpoczyna się od eliminacji zbędnych nawyków. Czytając, powtarzamy słowa w głowie “na głos”, więc początkowymi etapami kursu jest wyeliminowanie tego zwyczaju. Dodatkowo kursanci uczą się ogarnięcia wzrokiem większych partii tekstu – ponieważ część z czasu przeznaczonego na czytanie związana jest z ruchami gałek ocznych.  

Następnymi etapami jest eliminacja potrzeby rozumienia całego tekstu, bez najmniejszych wyjątków. Przez ten częsty błąd większość osób czytających marnuje znaczną ilość czasu, aby wrócić do wielu fragmentów i wielokrotnie je czytać. Tymczasem, aby zrozumieć tekst – jego przesłanie, zawarte w nim idee – wystarczy rozumieć 80% z niego.

Czy kurs szybkiego czytania jest dla każdego?

Tak. Każda osoba jest w stanie posiąść tę umiejętność, ale bardzo wiele zależy od jej indywidualnego podejścia do nauki. Rozpoczynając kurs warto wiedzieć, dlaczego nam na nim zależy i jakie efekty będą dla nas satysfakcjonujące. Ponadto, jak każda umiejętność, szybkie czytanie wymaga ciągłej pracy – odbycie kursu szybkiego czytania gwarantuje efekt, jeśli będziemy wykonywać ćwiczenia i dbać o swój indywidualny rozwój w tym temacie.

Niekiedy słyszy się głosy, że kursy szybkiego czytania nie działają – być może jest to prawda w odniesieniu do pojedynczych przypadków osób, które albo oczekiwały zbyt wielkich efektów, albo nie potrafiły ocenić, do czego ta umiejętność miałaby im służyć. Podobnie jak w przypadku innych kursów, istnieje także prawdopodobieństwo, że cały wysiłek nauki przerzuciły one na nauczyciela, bez wykonywania odpowiedniej ilości zaleconych ćwiczeń. Nie można zbyt prędko przechodzić do kolejnych etapów nauki, ponieważ staje się ona nieefektywna. Z tego powodu warto zainwestować w kurs, w którym jesteśmy prowadzeni przez doświadczonych i kompetentnych nauczycieli, którym warto zaufać.

Polecam spróbować kursu szybkiego czytania z wiecejnizedu.pl

3.5/5 - (14 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.