vps-serwer

VPS – Twój prywatny serwer wirtualny

Ostatnimi czasy jak grzyby po deszczu wyrósł rynek serwerów wirtualnych dostępnych u dostawców hostingów. Czy warto zainwestować w swój prywatny serwer? Na to pytanie każdy musi sam odpowiedzieć. Jednak teraz zapraszam na krótki przegląd rynku serwerów VPS.

 

Server VPS to nic innego jak substytut prawdziwego dedykowanego sprzętu fizycznego siedzącego gdzieś tam w chmurze w szafie RACowej.

Czy są wydajne? Tak.

Czy są tańsze od dedykowanych? Tak.

Jakie mamy rodzaje serwerów VPS?

Serwery dzielą się na platformę, która je wirtualizacje. Im bardziej  jest opensource tym tańszy serwer. Obecnie na rynku mamy VPSy oparte o:

 • KVM OpenStack
 • VMware
 • Xen

Czym się różnią? Dla nas, praktycznie nie ma tutaj większych różnic. Wszystko zależy od opcji udostępnionych u operatora. Serwery VPS lepsze są od zwykłych kont hosingowych ponieważ tutaj mamy nieogarnioczne możliwości:

Stały adres IP, dostęp ROOT, SSH, dowolnie wybrana dystrybucja linuxa, windowsa.

Dzięki serwerowi VPS możemy postawić własnego VPN’a  lub serwer www oraz np. własne zdalne repozytorium git. Nowością w serwisie OVH jest możliwość instalacji własnej chmury opartej o system cozy (podobny do OwnCloud).

Gdzie i Jaki VPS wybrać?

Patrząc na ostatnie problemy niektórych firm hostingowych warto pomyśleć o zakupie takiej usługi i znanego i renomowanego usługodawcy. Nie koniecznie wiąże się to z wysoką ceną.

Osobiście korzystam i mogę polecić serwisy:

OVH, DigitalOcean. Dodatkowo tanią alternatywą jest TikTalk.

Poniżej specjalna oferta dla czytelników mojego bloga. Zapraszam do skorzystania. Nie jest ograniczona czasowo.

Specjalna oferta na VPS  dla czytelników.

Jak skorzystać? Co daje zniżka?

DigitalOceanAby skorzystać i otrzymać 10 dolarów u jednego z najpopularniejszych dostawcy serwerów VPS wystarczy zarejestrować się korzystając z tego linku.

Dodam, że 10$ umożliwia korzystanie z serwera przez 2 miesiące  zupełnie za darmo!

Rejestracja zajmie ok. 20 sekund, a postawienie serwera i aktywacja ok. 30. Łącznie w niecałą minutę możemy mieć gotowy serwer wirtualny do swoich potrzeb.

 

Porównanie najtańszych ofert serwerów VPS:

OVH SSD VPS 1 DigitalOcean  VPS 1 TikTalk VPS Standard
2GB RAM 512MB RAM 1GB RAM
2,4GHz x 1 Core 1 Core 1GHz x 1 Core
10GB SSD 20GB SSD 20GB SSD
Brak limitu transferu 1TB transferu/mc  Brak informacji
14,75 zł / mc 5$/mc 10 zł / mc

Kwoty brutto, na dzień 19.03.2016, 5$ = 18,91 zł brutto.

OVH to firma z Wrocławia (FRANCUSKA z Polskimi korzeniami). Działa na całym świecie więc nie grozi nam tutaj ograniczenia co do lokalizacji serwera czy też zagrożenia związane z niedostępnością usług ich SLA jest na poziomie 99,99%.

Firma DigitalOcean to międzynarodowa firma świadcząca usługi na całym świecie. Dużo środowisk startupowych korzysta z ich usług.

TikTalk to polski dostawca, jest świeży na rynku i tutaj zachowywał bym ostrożność. Jednak niska cena i duża skalowalność pozwalają na stawianie tanich środowisk testowych nawet już za 8zł netto. Rozliczenie jest także  godzinowe.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym wpisem przybliżyłem Ci warte uwagi oferty na rynku serwerów. Wybrałem je z pośród 24 ocenianych przeze mnie. Są to najlepsze ceny w stosunku do jakości i funkcjonalności. Polecam skonfrontować je z potrzebami i wybrać odpowiedni plan!

 

Sprawdź pozostałe: Sadzonki winogron, Tłumacz języka migowego, Strony WWW Limanowa

4.3/5 - (15 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

7 komentarzy do “VPS – Twój prywatny serwer wirtualny”

 1. Świetnie! Ja też polecam DigitalOcean. Fajne jest to że szybko można instalować obrazy i najlepsze że snapshoty są darmowe!
  Polecam. Fajny wpis! Pozdrawiam

 2. Mintshost – raczej w tej cenie nie znajdziecie niczego stabikniejszego, ani pewniejszego. U mnie to działa w porządku, VPS dosyć tani, na dobrych warunkach, ale wiadomo, że to kwestia oczekiwań jakie się ma, to jakie tam postawicie serwisy i nie tylko. Jak na razie w porządku.

 3. Zaczynajcie od Firehost. Mają darmowe testowanie, więc łatwo ocenić, jakość działania usługi.
  Przynajmniej w moim przypadku to działa pierwsza klasa, jest stabilne i niezawodne.
  Zacznijcie od testu – sami to sobie sprawdźcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.