Dziś, krótko o podstawowym poruszaniu się po dockerze. Czym jest docker? Co to jest? To narzędzie do wirtualizacji warstw konfiguracyjnych. Brzmi skomplikowanie, ale w założeniu to proste lekkie narzędzie dla developerów. Zamiast stawiać ciężkie maszyny wirtualne, czy wycofywać zmiany w plikach konfiguracyjnych we własnym systemie operacyjnym, tworzysz warstwę obrazu wirtualnego i już masz gotowe środowisko do uruchomienia dowolnej aplikacji.
Kategoria: Linux
Linux
Linux to najlepszy system operacyjny. Nie ważne jaką dystrybucje wybierzesz. Ważne, że jest za darmo i jest bezpieczny. Większość serwerów na świecie jest postawiona na systemach linux. Windows to dziurawy ser, który sprzedaje Twoje dane na lewo i prawo.
Poniżej znajdziesz różne informacje i tutoriale jak ogarnąć system linux do swoich potrzeb podstawowych jak i tych zaawansowanych :)
Ubuntu na Windows 10
Kiedy powstawał Windows 10 twórcy zapewniali, że będzie można uruchomić na nim Linuxa. To też właśnie zrobimy. Zainstalujemy usługi Linuxa należącego do dystrybucji Ubuntu w systemie Windows 10. Jednym słowem zrobimy sobie Ubuntu na Windows 10 w kilka minut! 🙂
Inwentaryzacja komputerów – FusionInventory Agent Instalacja
Jeśli posiadasz już zainstalowany system do inwentaryzacji sprzętu GLPI i wtyczkę FusionInventory. Pora na instalacje agentów na urządzeniach inwentaryzowanych. Można to zrobić automatycznie, wykorzystując AD, czy inne systemy. W tym wpisie, pokaże jak przeprowadzi instalacje FusionInventory Agent w systemie Windows oraz Linux.
Czytaj dalej Inwentaryzacja komputerów – FusionInventory Agent Instalacja
Instalacja i konfiguracja GLPI
GLPI to darmowe rozwiązanie do inwentaryzacji sprzętu i oprogramowania. Dostępne jest z poziomu przeglądarki internetowej. Oprogramowanie pomaga w ogarnięciu nie tylko sprzętu czy licencji. Pomoże także zebrać dokumenty (jak faktury i wewnętrzne umowy) oraz zarządzać zgłoszeniami od użytkowników końcowych. Instalacja i konfiguracja GLPI nie jest bardzo wymagająca, a korzyści płynące z wykorzystania tej aplikacji są nieocenione!
SUSE Studio – Zakończenie projektu
Komendy i polecenia VIM edytor
Na świecie jest dużo edytorów tekstowych „lepszych” (?) od Vim’a. Ktoś może powiedzieć po co mi uczyć się komend i poleceń do Vima skoro mogę użyć prostego edytora jak nano. Kolejny wpis dotyczący linuxa i tym razem przedstawiam listing najczęściej używanych komend w edytorze Vim. Zapraszam!
Logowanie bez hasła ssh
Podstawową naszą cechą jest lenistwo. Dlatego dzisiaj nauczymy się jak przeprowadzić logowanie bez hasła ssh. Wykorzystamy do tego tradycyjnie parę kluczy szyfrujących. Publiczny i prywatny. Dodatkowo zabezpieczymy je frazą szyfrującą. Pokażę metody ładne i brzydkie. Zapraszam!
Maszyna wirtualna, instalacja i konfiguracja
Maszyna wirtualna to obecnie podstawa działania wszystkich systemów o pięknej nazwie „chmura”. Dzisiaj o tym, jak na własnym komputerze przeprowadzić instalacje maszyny wirtualnej i uruchomić do działania. Sprawdź!
TaskWarrior Lista zadań w konsoli Linux
Mając tak wiele do zrobienia każdego dnia, musimy w jakiś sposób organizować swoją listę zadań. Czyli nasze TO DO na dziś. Jest dużo aplikacji na rynku, które nam to umożliwiają. Jednak co jeśli chcemy mieć system zadań w konsoli?
Monitoring serwera – Monitorix Instalacja
Każdy szanujący się administrator monitoruje swój serwer. Nie ważne czy jest to system zabbix do kontroli wszystkich serwerów jednocześnie czy coś dla jednego hosta. W tym przykładzie pokażę jak szybko można zainstalować przykładowy system monitoringu swojej maszyny. Będziemy korzystać z programu Monitorix.
Instalacja Cinnamon desktop na Ubuntu i Fedorze
W tym krótkim poradniku, będziemy przechodzić przez różne etapy, które trzeba wykonać, aby zainstalować najnowszą stabilną wersję Cinnamon Desktop na Ubuntu 16.04 i Fedora 22-24.
Czytaj dalej Instalacja Cinnamon desktop na Ubuntu i Fedorze
Popularne dystrybucje Linuxa
System operacyjny Linux jest najlepszy na świecie. Z dwóch powodów. Pierwszy: jest bezpiecznym systemem w stosunku do Windows’a. Drugi: jest i będzie bezpłatny!