Ubuntu na Windows 10

Ubuntu na Windows 10

Kiedy powstawał Windows 10 twórcy zapewniali, że będzie można uruchomić na nim Linuxa. To też właśnie zrobimy. Zainstalujemy usługi Linuxa należącego do dystrybucji Ubuntu w systemie Windows 10. Jednym słowem zrobimy sobie Ubuntu na Windows 10 w kilka minut! 🙂 

Ubuntu z Microsoft Store na Windows 10

Na początku Wystarczy że uruchomimy przyciskiem start i znajdziemy sklep Microsoft następnie  wyszukamy  Ubuntu  i kliknij aby aby zainstalować.

Instalacja ubuntu na windows 10 za pośrednictwem Store Microsoft

Instalacja Ubuntu na Windows 10

Po zainstalowaniu, na niebiesko zaświeci nam się przycisk: Uruchom – kliknij go wówczas wyskoczy czarne okienko linii komend CMD.  Po zakończeniu instalacji  w konsoli pojawi nam się prośba o wpisanie loginu i hasła. Wymyślamy tutaj swój nowy login i hasło dla powłoki Bash – czyli dla naszego systemu Linux Ubuntu.

Instalacja Ubuntu na Windows 10

 

Poniżej widzimy, że zainstalowała nam się najnowsza dystrybucja systemu Ubuntu 20.0 4 LTS czy Long Term Support. 

Ubuntu na Windows 10 w konsoli CMD

Ubuntu na Windows 10

Od teraz możemy normalnie korzystać z powłoki Bash na naszym wirtualnym komputerze Ubuntu. Dla przykładu zainstalowałem aplikacje whois  i wykonam na niej polecenie Aby przekonać się czy działa.

Instalacja whois w powłoce bash Ubuntu na Windows 10

Jak widać sprawdziliśmy w bazie Whois domena e-lasy.pl.  Wygląda na to że wszystko działa i możemy normalnie korzystać z powłoki Bash na naszym wirtualnym systemie.  To proste i niezbyt skomplikowane rozwiązanie może nam błyskawiczny sposób pozwolić na uruchomienie środowiska linuksowego na naszym systemie operacyjnym Windows 10.

Podsumowanie

Po co stawiać i obciążać system virutalboxem czy instalowaniem drugiego systemu obok Windowsa (gdzie zawsze możemy mieć problemy z GRUB’em ?)?Oczywiście to rozwiązanie nie jest idealne dla każdego z nas. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Dobrej zabawy!

5/5 - (2 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.