Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska – wycieczka po lotnych piaskach

Największy obszar lotnych piasków – Pustynia Błędowska. Zapraszam na wycieczkę po obszarze Natura 2000, gdzie sprawdzimy okoliczne atrakcje.

Pustynia Błędowska – skąd się wzięła?

Pustynia ma antropogeniczny charakter czyli stworzył ją człowiek. Podczas epoki lodowcowej, następujących po sobie zlodowaceń do doliny, w której znajduje się pustynia, stopniowo nanoszone były kolejne porcje piasków i żwirów. Przez długi czas te rozległe tereny podlegały działaniu wiatrów, co nie sprzyjało wzrostowi roślinności. Po przez swoje działanie związane z wycinką drzew na potrzeby lokalnych kopalni pustynia pierwotnie miała rozmiary ponad 150 km2. Obecnie zajmuje powierzchnię 33 km2 i jest objęta programem Natura 2000. Prowadzona jest rekultywacja terenu, celem utrzymania stanu obecnego. Jest to największy obszar lotnych piasków tego typu w Polsce. Wygląda trochę jak duża piaskownica.

Wycieczka na Pustynie Błędowską

Jak zaplanować wycieczkę by zobaczyć jak najwięcej?

Najlepiej wycieczkę zacząć od punktu widokowego w Kluczach, następnie szlakiem żółtym skierować się w kierunku pustyni. Po zejściu na piasek, można dotrzeć do Róży Wiatrów i zaplanować dalszą część zwiedzania. Warto zobaczyć Zielony Staw 🙂 aby to zrobić, należy przejść pustynią fragment trasy i dołączyć do zejścia żółtym szlakiem, który poprowadzi prosto do stawu.

Zielony Staw

 

Wracając kawałek przez mieścinę, możemy ponownie znaleźć się przy punkcie widokowym gdzie zostawiliśmy samochód lub motocykl. Następnie, warto zobaczyć całość pustyni z przeciwnej strony – od strony poligonu wojskowego. Dlatego musimy się udać na punkt widokowy „Dąbrówka”. Spacerując po pustyni natkniemy się na kilka gatunków roślinności, która jest ch-styczna dla tego typu miejsc (Macierzanka piaskowa, Jastrzębiec kosmaczek, Kocanki piaskowe, Szczotlicha siwa)

Kocanki piaskowe na Pustyni Błędowskiej

 

  1. Punkt widokowy – Czubatka w Kluczach
  2. Przejście pustynią

    Pustynia Błędowska

  3.  Punkt widokowy – Róża Wiatrów

    Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej

  4. Punkt widokowy Dąbrówka – koło Chechło
    Widok na Pustynie Błędowską

a Po drodze…

Zamek Rabsztyn

Jeśli kierujesz się na drogę „Olkuską” warto zobaczyć Zamek Rabsztyn, który znajduje się na drodze powrotnej z punktu widokowego w małej miejscowości Rabsztyn. Nazwy pochodzi z niemieckiego: Rabestein – w języku polskim: krucza skała. U podnóża góry, na której wznosi się średniowieczny zamek, znajdują się fragmenty renesansowego pałacu zbudowanego w XVII w. jako zamek dolny.

 

Zamek Rabsztyn

 

Podsumowanie – Plan wycieczki

Na wycieczkę warto zabrać napoje i przekąskę. W słoneczne dni, można się mocno opalić 😉 Jeśli masz lornetkę – nie zapomnij zabrać ją ze sobą! Powyższa trasa, zakładając przejazd samochodem do punktu widokowego „Dąbrówka” powinna zająć około 4h. Dojazd z Krakowa drogą „Olkuską” około 1h. W godzinach porannych w soboty 7-9 jest miejsce na parkingu 😉

4/5 - (4 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Jeden komentarz do “Pustynia Błędowska – wycieczka po lotnych piaskach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.