Popularne dystrybucje Linuxa

System operacyjny Linux jest najlepszy na świecie. Z dwóch powodów. Pierwszy: jest bezpiecznym systemem w stosunku do Windows’a. Drugi: jest i będzie bezpłatny!

Z okazji 25 lat systemu operacyjnego Linux, wszystkim jego użytkownikom życzę zdrowia! 😉

Ps. Niczego więcej nie trzeba życzyć użytkownikom Linux’a.

Jaki Linux wybrać?

Dystrybucje linux’a dzielą się na wiele typów. Dla edukacji, dla biznesu, serwerowe oraz te dla użytkowników domowych. Każdy może znaleźć sobie coś skrojone dla siebie. Dzięki temu, że jest za darmo nie musimy przejmować się licencjami. Dodatkowo zyskujemy względne bezpieczeństwo. System windows ma wiele dziur. Z kolei systemy operacyjne linux są odporne na większość złośliwego oprogramowania, które jest dostępne na platformie Microsoft.

Darmowy system to nie wszystko. Linux posiada własny ekwiwalent programów, które używamy każdego dnia. Wszystko  oczywiście bezpłatnie.

 

Jedynym płatnym dla korporacji systemem Linux jest Red Hat Enterprise. Jednak od pewnego czasu, dla zastosowań niekomercyjnych jest dostępny zupełnie za darmo. Szczegóły jak pobrać red hat za darmo znajdziesz tutaj.

 

 

Jakie są najbardziej popularne dystrybucje Linux’a?

PozycjaRok 2015Rok 2014
1Linux MintLinux Mint
2DebianUbuntu
3UbuntuDebian
4openSUSEopenSUSE
5FedoraFedora
6MageiaMageia
7ManjaroArch
8CentOSElementary
9ArchCentOS
10ElementaryZorin

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *