Obszar natura 2000 Luboń Wielki

Luboń Wielki – Wycieczka z Rabki-Zdrój

Luboń Wielki – to jeden z  największych szczytów górskich w Beskidzie Wyspowym, o wysokości 1022 m n.p.m. U jego podnóża znajdują się: Rabka−Zdrój, Mszana Dolna czy Skomielna Biała. Jest to jedna z niewielu gór w Polsce na której szczycie mieści się schronisko. Zapraszam na wycieczkę.

Szlaki i droga na Luboń Wielki

Piękna okolica, spokojne i puste szlaki. Polecam najbardziej szlak żółty. Jest najmniej oblegany, zróżnicowany (kamienne podejście, leśna ścieżka) ale wymagający  podczas trudnych warunków pogodowych. Zimą nawet bardzo niebezpieczny. Góra porośnięta jest w dolnej części lasami świerkowo-jodłowymi, górą buczyną karpacką. Rozległy i silnie zalesiony Luboń Wielki stanowił w czasie II wojny światowej dobre schronienie dla partyzantów.

W okolicy jest bardzo spokojnie i przyjemnie. To świetna alternatywa dla Pienin czy zatłoczonych Tatr.

Luboń Wielki z Rabki−Zdrój

 

Szlaki na Luboń WielkiTrasa Rabka-Zdrój, ul. Chopina – Rabka-Zdrój, ul. Kościuszki w serwisie mapa-turystyczna.pl

Legenda:
nr 1 Szkoła – w okolicy (Rabka-Zaryte) możemy znaleźć alternatywny parking i skrócić wycieczkę. Jest także opcja dojazdu pociągiem. W pobliżu jak widać jest stacja. Jednak musimy liczyć się z tym, że pociągi mają bardzo długie czasy przejazdu.

W Rabce swój początek mają szlaki zielony, niebieski i żółty. Jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie wędrówki z centrum (okolice Dworca-zielona flaga), wówczas będziemy mieć możliwość wejścia na wieżę widokową. Wieża znajduje się bowiem na szlaku niebieskim (odcinek Rabka-Zdrój ⇔ Rabka-Zaryte). Warto rozważyć tę trasę ze względu na rozciągający się z niej widok na okolicę. :

Szlak jest słabo oznaczony, dlatego należy być bardzo ostrożnym i ciągle kontrolować swoje położenie. Szkoda nadrabiać drogi 😉

Do Rabki możemy dojechać autobusem, pociągiem, busem lub samochodem. W okolicach dworca jest miejsce, aby zostawić swój samochód. Jednak jeśli wybieramy się samochodem, lepiej wybrać  się do Rabki-Zaryte i zostawić go nieopodal szkoły, sklepu lub parkingu. Na mapce powyżej zostało oznaczone przykładowe miejsce (numerem 1).

Szlaki: Czasy przejścia

Przykładowa trasa pieszej wycieczki na Luboń Wielki wiedzie z samego serca Rabki-Zdrój i tam też kończy swój bieg. Na wejście oraz zejście ze szczytu możemy wybrać szlaki przedstawione poniżej:

Z Rabka-Zdrój  (dworzec) -> Niebieski -> Żółty -> Luboń Wielki

2:36h, ok. 9,5km

Z Luboń Wielki -> Zielony -> Rabka-Zdrój (dworzec)

~ 2:20h, ok. 8km

Rabka-Zryte Szlak z Luboń Wielki

Luboń Wielki szlaki

Ze szlaku niebieskiego widać panoramę Tatr. Można także ujrzeć Babią Górę czy Gorce. Wszystkie potoki spływające z Lubonia Wielkiego zasilają Rabę przez którą trzeba przejść aby dotrzeć na górę z Rabki-Zdrój.

Raba - Szlaki na Luboń Wielki

W drogę na wejście, dla bardzie sprawniej turystów, polecam szlak niebieski, a następnie żółty, który jest nieco bardziej wymagający. Szczególnie w trudnych warunkach pogodowych lepiej na wejście nie wybierać żółtego szlaku.

W drodze na Luboń Wielki – możemy także pomyśleć o grzybobraniu 😉

Możemy także spotkać liczne zwierzęta małe i duże, np. Salamandrę Plamistą:

Salamandra plamista Luboń Wielki

Luboń Wielki

Schronisko na Luboniu oferuje także noclegi. Jednak z racji bardzo małej ilości miejsc, warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować miejsce. Na górze znajduje się także stacja z antenami sygnałowymi (radiowo-telewizyjna), w której dyżurują technicy, punkt meteorologiczny, ławki i stoły dla turystów. Widoczna z daleka sylwetka przekaźnika pozwala na bezbłędne rozpoznanie tej góry. Przekaźnik został wybudowany w 1961 r. W samym schronisku zjemy pyszną kwaśnice, napijemy się piwa. Uwaga dla tych którzy przyzwyczajeni są do otrzymywania wrzątku za darmo. Na Luboniu kosztuje 1 zł. Nie ma bieżącej wody. Schronisko wybudowane w 1931 roku. W ostatnich latach wyremontowano łazienkę.

Luboń Wielki Schronisko

Podziel się swoimi wrażeniami z wycieczki na Luboń Wielki!

4.5/5 - (6 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

4 komentarze do “Luboń Wielki – Wycieczka z Rabki-Zdrój”

  1. Byłem, zdobyłem i polecam 🙂 w zimie można zjeżdzać w niektórych miejscach na „sankach” zrobionych z karimaty – odciąża kolana na niektórych zejściach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.