Czy szybkie czytanie może poprawić naszą satysfakcję z życia?
Jednym z magnesów, za pomocą których przedstawiciele handlowi firm organizujących kursy szybkiego czytania usiłują zachęcić klientów do skorzystania z ich konkretnej oferty jest twierdzenie, jakoby dzięki tej umiejętności poprawiała się satysfakcja z życia. Argument ten może w pierwszym odruchu brzmieć trochę jak wyssany z palca i w żaden sposób nie podparty logicznymi argumentami. Jednak jeśli tylko trochę bardziej zagłębimy się w temat okaże się, że to wcale nie jest niemożliwe.
Lepsza sytuacja zawodowa
Wśród osób lansujących szybkie czytanie opinie są dość jednoznaczne – twierdzą one, że dzięki tej umiejętności poprawiła się ich sytuacja zawodowa i co za tym idzie finansowa i to praktycznie niezależnie od branży. Dzięki szybkiemu czytaniu osoby te są na bieżąco z regulacjami prawnymi, nowymi technikami stosowanymi w handlu czy negocjacjach i po prostu wykazują w pracy większą skuteczność. Znacznie łatwiej przyswajają również wiedzę przekazywaną podczas firmowych szkoleń, są w stanie skuteczniej odszukiwać i hierarchizować informacje niezbędne w pracy. Na jakich stanowiskach szybkie czytanie okazuje się najbardziej przydatne? Okazuje się, że na niemal wszystkich, zarówno szeregowych jak i menedżerskich, niezależnie od szczebla. Wielu kursantów po zakończeniu zajęć i zastosowaniu zdobytych umiejętności otrzymuje awans a także premie za efektywność. O tym, że sytuacja zawodowa i finansowa mają dla satysfakcji z życia kluczowe znaczenie chyba nikomu nie trzeba przypominać. Dzisiejszy świat kręci się wokół pieniędzy i im więcej ich mamy tym stajemy się szczęśliwsi. W pracy spędzamy około 1/3 doby i jeśli źle się w niej czujemy, rzutuje to na wszystkie inne sfery naszego życia.
Głębsze przeżywanie świata
Ważny jest również inny, nieco mniej uchwytny aspekt, mianowicie: osoba która więcej wie o świecie, ma szersze horyzonty więcej widzi i głębiej przeżywa to co się wokół niej dzieje. Zgorzknienie znacznego odsetka Polaków (i nie tylko Polaków) wynika między innymi z tego że wtłoczeni w rytm mało interesującej pracy i stale powtarzającego się cyklu nielubianych obowiązków domowych stracili naturalną ciekawość świata i przestali cieszyć się życiem. Wśród osób które opanowały szybkie czytanie opinie na temat własnego życia, ludzi i świata są znacznie bardziej pozytywne. Dzięki temu, że łatwiej przyswajają i przetwarzają informacje, lepiej rozumieją zachodzące wokół zjawiska a świat nie jawi im się jako stałe zagrożenie, ale raczej jako fascynujący proces. Szybkie czytanie rozwija inteligencję i uczy czytania również dla przyjemności, co poprawia wyobraźnię, kreatywność i płynność wypowiadania się, a to odbija się nie tylko na powodzeniu w pracy, ale również u płci przeciwnej.
Czy szybkie czytanie rzeczywiście wpływa na większą satysfakcję z życia? Jak najbardziej! Oczywiście nie bezpośrednio, jest tylko narzędziem z którego ktoś kto przeszedł kurs może korzystać według własnej woli. To jednak narzędzie, które bardzo pomaga w osiągnięciu nadrzędnego celu, jakim jest osobiste szczęście.