silne hasło

Mocne hasło

Mocne i unikalne hasło to podstawa bezpieczeństwa w sieci. W dobie przenoszenia do chmury wszystkiego, łącznie z z naszymi bardzo prywatnymi rzeczami jak bankowość warto zadbać o bezpieczeństwo swoich kont i serwisów. Hasło twoim zamkiem do drzwi. Drzwi, które codziennie mogą być atakowane.

Co to jest mocne hasło?

Mocne hasło to ciąg znaków składających się z co najmniej 8-12 znaków: dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych (/;’,@^_) i nie znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie na klawiaturze i nie stanowiące słów dostępnych w słowniku dowolnego języka naturalnego.

np:

;sYec{W,F%D-
MRbB<eYDxT@q
JPAXgxQxp:cR 
P{fwC>;rcs-p
Xt_VM_LxjoVR

KeePass - Mocne hasło

Jak je zapamiętać?

Może się zastanawiasz, skąd niby ludzie pamiętają takie trudne hasła? Otóż nikt ich nie pamięta. Może jedno/dwa. Większość informatyków czy specjalistów używa właśnie programu typu „paszport do haseł”. Co to właściwie znaczy? To program który gromadzi wszystkie Twoje hasła w jednym pliku. Brzmi groźnie. Jednak to zaszyfrowany plik. Do którego dostępu klucz masz tylko Ty. Dzięki temu musisz zapamiętać tylko jedno skomplikowane hasło. Najczęściej używanym programem jest KeePass.

Cechy silnego hasła

Musi spełnić powyższe założenia mocnego hasła oraz:

  • Jest unikalne w obrębie wszystkich Twoich pozostałych haseł
  • Zmieniasz je co najmniej raz w roku / lub częściej (im częściej tym lepiej)
  • Nie zapisujesz go w żadnym miejscu, chyba że w specjalnym paszporcie do haseł: KeePass

Weryfikacja dwuetapowa

To jeden z dodatkowych sposobów na zabezpieczenie dostępu do konta. Jeśli w danym serwisie www jest dostępne to należy koniecznie z niego skorzystać. Oferują to np. GMail, Outlook.com, DropBox i wiele innych…

Na czy polega weryfikacja dwuetapowa?

W momencie logowania z innego urządzenia niż to na którym logujesz się najczęściej (laptop domowy itp.) lub też za każdym razem (zależy od ustawień) będzie wymagane wpisanie hasła tradycyjnego oraz dodatkowego tokenu przesłanego drogą alternatywną jak telefon komórkowy. Czyli drugi etap weryfikacji. Jest to skuteczna, ale niewystarczająca do 100% bezpieczeństwa ochrona.

HTTPS przy logowaniu

https

Przesyłanie danych protokołem http to także ważny element bezpieczeństwa Twojego hasła. Pamiętaj aby logując się do serwisów (np. bankowych) sprawdzić „zieloną kłódkę” i certyfikat protokołu https który powinien należeć do Twojego banku i być aktualny.

Czasem wyskakują nam komunikaty, że certyfikat wygasł. Należy najpierw zweryfikować czy data systemowa w komputerze jest aktualna, a następnie sprawdzić dokładnie stronę nim wpiszemy tam jakie kol wiek dane.

Gdzie warto stosować mocne hasła?

Wszędzie. Najlepiej jeśli hasła kluczowe jak do konta bankowego i poczty jednej i zapasowej będziesz miał tylko i wyłącznie w głowie. Zmieniał je często i utrzymał siłę hasła na najwyższym poziomie. Polecam hasła 12-20 znaków. Wówczas przydaje się już paszport do haseł o którym opowiem już niebawem.

O sile hasła decyduje nie tylko jego zawartość, ale także to jak się nim posługujemy.

5/5 - (3 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.