Google update: Helpful Content Update 2023

Jakiś czas temu mierzyliśmy się z wyjątkowo większymi fluktuacjami na rynku pozycjonerskim. Wiązało się to z Core Update. Zaraz po.. wpadł Helpful 😉 Co dokładnie odmieniło się w algorytmie? Sprawdź!

Google update: Helpful Content Update

W 2023 roku Google dokonał istotnych zmian w swoim algorytmie dotyczącym treści pomocnych (Helpful Content Update). Oto kilka kluczowych cech i zmian wprowadzonych w tej aktualizacji:

Ulepszone fragmenty wyróżnione (Featured Snippets)

Teraz oferują one bardziej szczegółowe i dogłębne odpowiedzi, prezentując użytkownikom bogactwo treści bezpośrednio na stronie wyników wyszukiwania. Może to jednak prowadzić do zwiększenia wyszukiwań bez kliknięć, gdy użytkownicy znajdą potrzebne informacje bez konieczności przechodzenia na stronę internetową​​.

Sugestie kontekstowe

Algorytmy Google teraz oferują kontekstowo relewantne sugestie, pomagając użytkownikom w precyzowaniu zapytań i odkrywaniu nowych obszarów informacji. Jest to korzystne dla firm, ponieważ pozwala na odkrycie ich przez potencjalnych klientów na różnych etapach procesu zakupowego​​.

Treści „human-first”

Ta aktualizacja koncentruje się na penalizowaniu i obniżaniu rangi treści, które wydają się być tworzone głównie w celu uzyskania lepszej pozycji w wyszukiwarkach, a nie faktycznego informowania lub pomagania ludziom. Podkreśla to zobowiązanie Google do promowania treści skoncentrowanych na użytkowniku​​.

Ważne zmiany w dokumentacji Google:

    • Łagodniejsze podejście do treści generowanych przez AI: Usunięto poprzednie wytyczne, które kładły nacisk na treści tworzone przez ludzi, sygnalizując zmianę podejścia Google do treści AI​​.
    • Zaostrzone podejście do treści osób trzecich: Strony internetowe, które hostują treści osób trzecich na swoich domenach głównych lub subdomenach, mogą odczuć negatywne skutki tej aktualizacji. Google zaleca blokowanie indeksowania takich treści, jeśli są one w dużej mierze niezależne od głównego celu strony lub tworzone bez ścisłego nadzoru​​.
    • Aktualizacja samodzielnej oceny treści pomocnych (Helpful Content Self Assessment): Dodano nowe wytyczne, takie jak konieczność przeglądu treści przez eksperta, unikanie fałszowania aktualności strony poprzez zmianę daty lub dodawanie/usuwanie treści w celu sztucznego odświeżenia​​.

Nastawienie na treści pomocne:

Twórcy treści są zachęcani do tworzenia wartościowych, wiarygodnych treści skoncentrowanych na ludziach. System klasyfikacji Google, identyfikujący niepomocne treści, działa teraz nieustannie, monitorując zarówno nowo uruchomione, jak i istniejące strony​​.
Zmiany te podkreślają rosnące znaczenie tworzenia treści o wysokiej jakości, skoncentrowanych na użytkowniku i dostarczających rzeczywistej wartości, a nie tylko optymalizowanych pod kątem SEO.

 

Źródła:
Mind and Metrics, Innovation Visual, Search Engine Journal

3.7/5 - (3 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.