htaccess kod przekierowania 301

Zmiana domeny, przekierowanie 301 na nową stronę internetową

Czasami bywa tak, że potrzebujemy zmienić adres swojej strony internetowej. Kupujemy nową domenę i stary adres zostawiamy ze względu na co? No właśnie zadajmy sobie ważne pytania.

Zmiana domeny

Jeśli prowadzisz stronę internetową, która istnieje już od jakiegoś czasu w sieci (blog, sklep, firmowa wizytówka). Ważne jest, abyś wykonał przekierowanie starego adresu na nową domenę. Nie ważne, czy ktoś pozycjonował Twoją stronę czy nie, jeśli gdzieś chwaliłeś się jej adresem, warto zadbać o to, aby użytkownicy mogli Cię odnaleźć.

Oczywiście, utrzymywanie dwóch domen to koszt. Jeśli uważasz, że nie stać Cię na niego, to sprawdź czy do starej domeny prowadzą jakieś linki. Możesz to zrobić w narzędziach takich jak MajesticSEO,  Ahrefs, czy darmowe Google Search Console (o ile podłączyłeś swoją domenę do tego panelu). Jeśli pula linków jest pokaźna i są to wartościowe strony – to koniecznie pozostaw starą domenę.

Przekierowanie adresów?

Check lista do wykonania przy procedurze zmiany adresu strony to nie tylko „po prostu wykonanie przekierowań” tu potrzebna jest odpowiednia strategia zależna od rozmiaru i typu strony. Należy zmianę adresu, również odpowiednio zasygnalizować w panelu GSC.

W sytuacjach typowych, najlepiej sprawdzają się przekierowania 1:1, gdzie adres:

staradomena.pl/postrona.html – 301 -> nowadomena.pl/podstrona.html

Przekierowania 301 na nową domenę

Jeśli jednak nie przenosimy wszystkich starych treści, warto zrobić analizę wszystkich adresów URL. Te adresy które nie będą mieć swoich odpowiedników na nowej stronie należy przekierować na stronę główną lub strony o podobnej tematyce w naszym nowym serwisie www.

Możemy też w pewnych sytuacjach wykonać przekierowanie całej strony i wszystkich adresów (podstron) na stronę główną nowej domeny. Pomoże Ci w tym poniższa reguła w pliku .htaccess:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^staradomena.pl$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.staradomena.pl$
RewriteRule ^(.*)$ https://nowadomena.pl [R=301,L]

Tu wskazówka: jak wykonać przekierowania www/z i bez  oraz przekierowania dla https!

Przekierowania stron 1:1 za pomocą 301 w pliku .htaccess

Przykładowe przekierowanie podstrony 1:1 można zrealizować za pomocą poniższego kodu w pliku .htaccess:

Redirect 301 /oldpage.php http://www.example.com/newpage.html

Redirect 301 /oldpage2.php http://www.example.com

Po wykonaniu przekierowań warto..

Najważniejsze, aby niezależnie na jakie przekierowanie się zdecydowaliśmy, przetestować wszystkie adresy. Może nam w tym pomóc:

  • httpstatus.io
  • redirect-checker.org
  • Screaming Frog

 Warto przy tym monitorować ruch i aktualny stan witryny w GSC (dawniej. Google Webmaster Tools.

5/5 - (1 vote)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Jeden komentarz do “Zmiana domeny, przekierowanie 301 na nową stronę internetową”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.