Moda na rozdawanie produktów za darmo, to przyszłość. Pytanie tylko ile haczyków się za tym kryje. Dziś jednak przychodzi do nas dobra wiadomość. Dla developerów, użytkowników domowych dostępna będzie zupełnie za darmo dystrybucja biznesowego systemu operacyjnego Linux – Red Hat!
Darmowy linux?
Systemy z rodziny linux słyną głównie z tego, że są dobre i relatywnie bezpieczniejsze oraz stabilniejsze od Windowsów, a także że są za darmo. Jednak nigdy tak nie było z dystrybucją przeznaczoną dla biznesu o nazwie RedHat. Czerwony kapelusz to system nie tylko desktopowy, ale głównie środowisko serwerowe z dodatkami dla wielkich korporacji jak banki, giełdy itp. Płatny dostęp wynikał z tego, że jako jeden z nielicznych systemów linuxowych zawierał wsparcie techniczne twórców.
Red Hat za darmo!
Każdy, kto zarejestruje się w Red Hat Developer Program (nawet nie trzeba się rejestrować, wystarczy zalogować się przez Facebooka czy konto Google) zyskuje dostęp do nieprodukcyjnej subskrypcji stabilniejszej platformy deweloperskiej do budowy aplikacji klasy biznesowej, która otwiera prostą drogę do wspieranych, kluczowych wdrożeń w chmurze, na fizycznych serwerach, w maszynach wirtualnych czy kontenerach – wyjaśnia Red Hat.
Gdzie dostępny jest darmowy system Red Hat – tutaj.
Pozostają pytania…
Jaki jest cel?
Celem ma być przede wszystkim ułatwienie budowy chmur hybrydowych poprzez zaoferowanie zespołom programistów narzędzi zapewniających pełną kompatybilność względem platform i metod wdrożeniowych. Red Hat ma tu istotną przewagę nad konkurencją, gdyż dostarczane przez firmę tę rozwiązania mają gwarantowany okres wsparcia na 10 lat – a przecież aplikacji biznesowych nie pisze się na rok czy dwa lata. Nie bez powodu więc Red Hat jako pierwszy spośród zajmujących się Open Source firm przekroczył wartość 2 mld dolarów.
Co są haczyki?
Darmowa licencja daje dostęp zarówno do oprogramowania systemowego Red Hat Enterprise Linux Server, ale też wszystkich narzędzi z 10-letnim wsparciem. Wśród nich między innymi: środowiska do programowania w PHP, Pythonie, Rubym, Javie 7 oraz 8. Do tego dochodzą narzędzia regularnie aktualizowane, prosto z Red Hat Software Collections i Red Hat Developer Toolset, wśród nich serwery webowe, bazy danych, kompilatory, debuggery itp.
Nie ma haczyków. Pamiętajmy, jedynie – że nie możemy tego systemu używać na serwerach produkcyjnych.
Aktualizacja! Po koniec października 2018 roku, firmę RedHat razem z ich produktem wykupił IBM 😉
Dobrej zabawy!
Uaktualnienie: dzisiaj, czyli 29.10.2018 roku, Red Hat został kupiony przez IBM. 🙂
Zgadza się, właśnie zaktualizowałem wpis 🙂 Dzięki za komentarz 🙂