Atrakcje Miasto Gdańsk

Miasto Gdańsk – Atrakcje, Co warto zobaczyć

Miasto Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. W centrum miasta można się zakochać. Niestety jak każde miasto ma też i swoje wady. Dziś Gdańsk wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Miasto dynamicznie się zmienia. Sprawdź co warto zwiedzić w Gdańsku i okolicy. Atrakcje i miejsca w których musisz być.

Miasto Gdańsk

Samo miasto ma bujną historię, pierwsze wzmianki datuje się na 997 rok. Miasto było pod panowaniem Prus, a po 1807 roku stało się Wolnym Miastem Gdańsk. 1 września 1939 roku, stał się miejscem, w którym rozpoczęły się działania związane z najtragiczniejszą historią Polski – II WŚ.

Herb miasta Gdańsk

Herb Miasta Gdańsk

Na herbie widoczne krzyże w żaden sposób nie nawiązują do krzyży krzyżackich. Stanowią istotną relacje z wiarą katolicką. Dwa podtrzymujące tarcze złote lwy wspięte, zwrócone do siebie, u podstawy tarczy złota wstęga z czarno kreśloną łacińską dewizą Nec temere, nec timide („Bez strachu, ale z rozwagą”, dosłownie: „Ani zuchwale, ani bojaźliwie”).

Atrakcje w Gdańsku

Gdańsk to nie tylko plaże. To przede wszystkim piękne miasto w przeważającej zabudowie gotyckiej. Koniecznie musisz wybrać się na taras widokowy w Wieży Kościoła Mariackiego. Niezapomniane wrażenia dostarczają bijące dzwony podczas wchodzenia wąskimi schodami na samą górę. To największy tego typu obiekt sakralny w Polsce. Dodatkowym punktem widokowym, może być Góra Gradowa z której roztacza się piękny widok na panoramę miasta i Stocznie Gdańską i Remontowa Holding.

Gdańsk nocą

Muzea i obiekty kultury w Gdańsku

 1. Muzeum II Wojny Światowej
  Należy zarezerwować ok. 3-4h na zwiedzanie całości wystawy. Wspaniała lekcja historii, która powinna być naszym must have na liście punktów do zobaczenia w Gdańsku. Dobrze zaprojektowana wystawa obejmuje najważniejsze fakty historyczne. Przedstawia je w sposób bardzo podręcznikowy, łatwy do przyswojenia. Interaktywne elementy zapadają w pamięć. Czujemy się częścią opowiadanej historii. Obowiązkowo jako uzupełnienie, należy udać się na Westerplatte – miejsca, o którym już chyba nic nie muszę opowiadać.

 1. Europejskie Centrum Solidarności to idealne uzupełnienie wiedzy z zakresu tzw. Historii współczesnej. Jednocześnie stanowi świetną kontynuacje po wizycie w MIIWŚ. Doradzam nie łączyć w jednym dniu zwiedzania obydwu muzeów. Tutaj w cenie biletu normalnego otrzymasz przewodnik audio – synchronizujący się z aktualnie oglądaną wystawą. Dodatkowo prowadzi Cię za rękę po całej historii walki o wolność po II WŚ. Równie dobrze przygotowana ekspozycja łatwo zapada w pamięć.

  Stocznia Gdańska, ECS.

 2. Narodowe Muzeum Morskie: Sołdek (muzeum na statku), Spichlerze, Żuraw ( W ŚRODĘ ZA DARMO)
  W Spichlerzu wystawa opowiada o życiu mieszkańców na pomorzu, handel morski – system monetarny, początek miar i wag, nawigacja morska ale także przekroje i rekonstrukcje statków. Dzięki tej wystawie poznasz dokładnie jak zbudowane były statki nie tylko w średniowiecznej Europie.

W Żurawiu Gdańskim (symbol miasta) zobaczysz konstrukcje spichlerzy oraz będziesz mieć okazje wejść do największego tego typu żurawia morskiego w Europie, który został zrekonstruowany i jest jedynym tego typu zabytkiem portowym na starym kontynencie.

Sołdek (bilet obowiązkowo płatny, nawet w darmowe dni muzealne) – to pierwszy statek zbudowany całkowicie w całości w Polsce po II WŚ. Był przeznaczony od samego początku jako muzeum morskie. Tylko przez krótki czas służył jako mały statek handlowy. Dzięki wejściu na pokład, możemy zobaczyć maszynownie, kajuty i sterownie. Obowiązkowo zrób zdjęcie na dziobie 😊

 

 1. Teatr Szekspirowski (zwiedzanie obiektu z poznaniem historii, tylko z przewodnikiem) – bud. współczesny. Niebanalna architektura i wspaniała historia. Zaplanuj koniecznie wcześniej zwiedzanie z przewodnikiem. To krótka 40-50 minutowa opowieść po dawnych czasach teatru. Przypomnisz sobie wiedzę na temat różnic między sceną włoską, a elżbietańską. Otwierany dach, to nie jedyna atrakcja. Koniecznie przed wizytą zobacz czy są wolne miejsca na spektakle. Warto nie tylko wybrać się z przewodnikiem po korytarzach teatru, ale także zasiąść na widowni i zobaczyć jak żyje scena.
 2. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum w Polsce. Do Gdyni, można dostać się koleją SKM. Jeśli chcesz dowiedzieć się po co stosowano cukier w 500kg bombach – Koniecznie musisz zobaczyć to miejsce! Dziesiątki modeli statków i wszelaka broń morsko-lądowa.

Lokale gastronomiczne w Gdańsku

Sprawdzone lokalizacje, zaczynając od najtańszego:

 1. Bar Turysty (szybko, domowo, obiad dla jednej osoby już od 13zł>)
 2. Jadalnia pod Zielonym Smokiem (przyzwoite jedzenie, obiad dla jednej osoby już od 19zł>)
 3. Pierogarnia Stary Młyn (pyszne pierogi, które warto spróbować – od 26zł>)

Lody

Lody, jedyne, wyróżniające się to Paulo Gelateria na ul. Podwale Staromiejskie 96/97, ok. 7 minut pieszo od starego miasta. Warto spróbować!!

Stocznia Gdańska

Aby zobaczyć pracującą stocznie, najlepiej wybrać się w rejs statkiem – start Gdańsk -> Westerplatte (opcja ze zwiedzaniem stoczni) Dzięki temu płynąc, zapoznamy się z audio nagraniem, które wyjaśni nam co widzimy po prawej i lewej burcie.

 

Plaże w Gdańsku i w okolicach

Od najmniej popularnej:

 1. Stogi Plaża (Górki zachodnie) ok. 35 minut autobusem miejskim od Dworca Głównego w Gdańsku. (linia 111)
 2. Plaża przy Rezerwacie Ptasi Raj (Górki wschodnie) ok. 40minut autobusem miejskim od Dworca Głównego w Gdańsku. (linia 186)
 3. Plaża w Brzeźnie + mini molo (chyba najbardziej oblegana w sezonie przez turystów i lokalsów) – ok. 40minut tramwajem linii nr 3/63 z Dworca Głównego.

  plaża w Gdańsku

A Ty? masz coś do polecenia?

5/5 - (2 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Jeden komentarz do “Miasto Gdańsk – Atrakcje, Co warto zobaczyć”

 1. Miasto Gdańsk to miejsce pełne historii i uroku. Zmiany, jakie przeszło przez lata, stanowią część jego fascynującej historii. Niezapomniane atrakcje Gdańska czekają na Ciebie. Jest to miasto o bogatej przeszłości, a jego herb zawsze budzi ciekawość. Niezależnie od zmian, Gdańsk zachowuje swój unikalny charakter. Ciesz się zwiedzaniem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.