Miasto Gdańsk jest jednym z najpiękniejszych miast Polski. W centrum miasta można się zakochać. Niestety jak każde miasto ma też i swoje wady. Dziś Gdańsk wygląda zupełnie inaczej niż kilkadziesiąt lat temu. Miasto dynamicznie się zmienia. Sprawdź co warto zwiedzić w Gdańsku i okolicy. Atrakcje i miejsca w których musisz być.
Miasto Gdańsk
Samo miasto ma bujną historię, pierwsze wzmianki datuje się na 997 rok. Miasto było pod panowaniem Prus, a po 1807 roku stało się Wolnym Miastem Gdańsk. 1 września 1939 roku, stał się miejscem, w którym rozpoczęły się działania związane z najtragiczniejszą historią Polski – II WŚ.
Herb miasta Gdańsk
Na herbie widoczne krzyże w żaden sposób nie nawiązują do krzyży krzyżackich. Stanowią istotną relacje z wiarą katolicką. Dwa podtrzymujące tarcze złote lwy wspięte, zwrócone do siebie, u podstawy tarczy złota wstęga z czarno kreśloną łacińską dewizą Nec temere, nec timide („Bez strachu, ale z rozwagą”, dosłownie: „Ani zuchwale, ani bojaźliwie”).
Atrakcje w Gdańsku
Gdańsk to nie tylko plaże. To przede wszystkim piękne miasto w przeważającej zabudowie gotyckiej. Koniecznie musisz wybrać się na taras widokowy w Wieży Kościoła Mariackiego. Niezapomniane wrażenia dostarczają bijące dzwony podczas wchodzenia wąskimi schodami na samą górę. To największy tego typu obiekt sakralny w Polsce. Dodatkowym punktem widokowym, może być Góra Gradowa z której roztacza się piękny widok na panoramę miasta i Stocznie Gdańską i Remontowa Holding.
Muzea i obiekty kultury w Gdańsku
- Muzeum II Wojny Światowej
Należy zarezerwować ok. 3-4h na zwiedzanie całości wystawy. Wspaniała lekcja historii, która powinna być naszym must have na liście punktów do zobaczenia w Gdańsku. Dobrze zaprojektowana wystawa obejmuje najważniejsze fakty historyczne. Przedstawia je w sposób bardzo podręcznikowy, łatwy do przyswojenia. Interaktywne elementy zapadają w pamięć. Czujemy się częścią opowiadanej historii. Obowiązkowo jako uzupełnienie, należy udać się na Westerplatte – miejsca, o którym już chyba nic nie muszę opowiadać.
- Europejskie Centrum Solidarności to idealne uzupełnienie wiedzy z zakresu tzw. Historii współczesnej. Jednocześnie stanowi świetną kontynuacje po wizycie w MIIWŚ. Doradzam nie łączyć w jednym dniu zwiedzania obydwu muzeów. Tutaj w cenie biletu normalnego otrzymasz przewodnik audio – synchronizujący się z aktualnie oglądaną wystawą. Dodatkowo prowadzi Cię za rękę po całej historii walki o wolność po II WŚ. Równie dobrze przygotowana ekspozycja łatwo zapada w pamięć.
- Narodowe Muzeum Morskie: Sołdek (muzeum na statku), Spichlerze, Żuraw ( W ŚRODĘ ZA DARMO)
W Spichlerzu wystawa opowiada o życiu mieszkańców na pomorzu, handel morski – system monetarny, początek miar i wag, nawigacja morska ale także przekroje i rekonstrukcje statków. Dzięki tej wystawie poznasz dokładnie jak zbudowane były statki nie tylko w średniowiecznej Europie.
W Żurawiu Gdańskim (symbol miasta) zobaczysz konstrukcje spichlerzy oraz będziesz mieć okazje wejść do największego tego typu żurawia morskiego w Europie, który został zrekonstruowany i jest jedynym tego typu zabytkiem portowym na starym kontynencie.
Sołdek (bilet obowiązkowo płatny, nawet w darmowe dni muzealne) – to pierwszy statek zbudowany całkowicie w całości w Polsce po II WŚ. Był przeznaczony od samego początku jako muzeum morskie. Tylko przez krótki czas służył jako mały statek handlowy. Dzięki wejściu na pokład, możemy zobaczyć maszynownie, kajuty i sterownie. Obowiązkowo zrób zdjęcie na dziobie 😊
- Teatr Szekspirowski (zwiedzanie obiektu z poznaniem historii, tylko z przewodnikiem) – bud. współczesny. Niebanalna architektura i wspaniała historia. Zaplanuj koniecznie wcześniej zwiedzanie z przewodnikiem. To krótka 40-50 minutowa opowieść po dawnych czasach teatru. Przypomnisz sobie wiedzę na temat różnic między sceną włoską, a elżbietańską. Otwierany dach, to nie jedyna atrakcja. Koniecznie przed wizytą zobacz czy są wolne miejsca na spektakle. Warto nie tylko wybrać się z przewodnikiem po korytarzach teatru, ale także zasiąść na widowni i zobaczyć jak żyje scena.
- Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Jest to jedyne w swoim rodzaju muzeum w Polsce. Do Gdyni, można dostać się koleją SKM. Jeśli chcesz dowiedzieć się po co stosowano cukier w 500kg bombach – Koniecznie musisz zobaczyć to miejsce! Dziesiątki modeli statków i wszelaka broń morsko-lądowa.
Lokale gastronomiczne w Gdańsku
Sprawdzone lokalizacje, zaczynając od najtańszego:
- Bar Turysty (szybko, domowo, obiad dla jednej osoby już od 13zł>)
- Jadalnia pod Zielonym Smokiem (przyzwoite jedzenie, obiad dla jednej osoby już od 19zł>)
- Pierogarnia Stary Młyn (pyszne pierogi, które warto spróbować – od 26zł>)
Lody
Lody, jedyne, wyróżniające się to Paulo Gelateria na ul. Podwale Staromiejskie 96/97, ok. 7 minut pieszo od starego miasta. Warto spróbować!!
Stocznia Gdańska
Aby zobaczyć pracującą stocznie, najlepiej wybrać się w rejs statkiem – start Gdańsk -> Westerplatte (opcja ze zwiedzaniem stoczni) Dzięki temu płynąc, zapoznamy się z audio nagraniem, które wyjaśni nam co widzimy po prawej i lewej burcie.
Plaże w Gdańsku i w okolicach
Od najmniej popularnej:
- Stogi Plaża (Górki zachodnie) ok. 35 minut autobusem miejskim od Dworca Głównego w Gdańsku. (linia 111)
- Plaża przy Rezerwacie Ptasi Raj (Górki wschodnie) ok. 40minut autobusem miejskim od Dworca Głównego w Gdańsku. (linia 186)
- Plaża w Brzeźnie + mini molo (chyba najbardziej oblegana w sezonie przez turystów i lokalsów) – ok. 40minut tramwajem linii nr 3/63 z Dworca Głównego.
A Ty? masz coś do polecenia?
Miasto Gdańsk to miejsce pełne historii i uroku. Zmiany, jakie przeszło przez lata, stanowią część jego fascynującej historii. Niezapomniane atrakcje Gdańska czekają na Ciebie. Jest to miasto o bogatej przeszłości, a jego herb zawsze budzi ciekawość. Niezależnie od zmian, Gdańsk zachowuje swój unikalny charakter. Ciesz się zwiedzaniem!