Książka o 7 nawykach skutecznego działania

7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey. Jest to tytuł książki, która sprzedała się w nakładzie przekraczającym 10mln egzemplarzy na terenie Stanów Zjednoczonych. Właściwie w tytule zawiera się cała treść dzieła, czyli siedem kroków dotyczących różnych płaszczyzn, których rozwój spotęguje nasze określone działanie. Słowem – recepta na samodoskonalenie totalne…

Tezy zawarte w książce są poparte ciekawymi i barwnymi przykładami, ale nie sposób je streścić na łamach artykułu. Skupmy się zatem na samych nawykach.

  1. Proaktywność. Jest to ni mniej, ni więcej świadome określanie względem sytuacji w jakiej się znajdujemy. W skład proaktywności wchodzi wybór odpowiedniej reakcji, analiza sytuacji w jakiej jesteśmy, oraz unikanie bierności i bezczynności. Kluczem ma być odpowiednio skuteczna inicjatywa.
  2. Wizja końca. Czyli cokolwiek się dzieje, zaczynaj przewidywać koniec. Zaczynając od zakończenia jasno i świadomie wyznaczamy sobie konkretny cel, a także określamy kierunek drogi, którą będziemy zmierzać. Autor w tym punkcie uczula czytelnika, że bez tego nawyku będziemy wyłącznie bezrefleksyjnie dryfować.
  3. Hierarchia działania. Polega na wyznaczaniu spraw ważniejszych i mniej istotnych. W gruncie rzeczy mają nam w tym pomóc brak pośpiechu oraz skuteczne i praktyczne dysponowanie naszym czasem.
  4. Zwycięzca. Dotyczy kategorii – wygrana. W praktyce chodzi o skupianie i koncentrację na sukcesie. Relacja oscyluje w rezultatach, nie metodach. Tylko rozwiązywanie konfliktów i usuwanie przeszkód może gwarantować upragniony cel.
  5. Zrozumienie. Najpierw staraj się rozumieć, dopiero potem być rozumianym. Łączy się to z nawykiem nr 3 – o dysponowaniu czasem, bo tylko praktyczne nim rozporządzanie gwarantuje nam powyższą kolejność.
  6. Synergia. Pojęcie oznaczające, iż całość stanowi więcej, niż suma. Każdy pojedynczy element zyskuje na wartości nie indywidualnie, ale w całości, jako część układanki kreatywnej siły.
  7. Regeneracja. Tzw. ostrzenie piły. Nawyk skupiający się na odpoczynku w pokonywaniu wyznaczonej drogi. Odbywa się na czterech obszarach – mentalnym, społecznym, duchowym oraz fizycznym.

Kurs Szybkiego czytania w Krakowie

7 nawyków skutecznego działania” – Stephen R. Covey jest lekturą, która ma spowodować prywatne oraz publiczne zwycięstwo rozwijając przy tym każdy aspekt naszej egzystencji. Na takie efekty składa się klucz do rozwoju, a także wytyczne dotyczące zachowań w obrębie 7 kroków.

4/5 - (1 vote)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.