Luboń Wielki – to jeden z największych szczytów górskich w Beskidzie Wyspowym, o wysokości 1022 m n.p.m. U jego podnóża znajdują się: Rabka−Zdrój, Mszana Dolna czy Skomielna Biała. Jest to jedna z niewielu gór w Polsce na której szczycie mieści się schronisko. Zapraszam na wycieczkę.
Szlaki i droga na Luboń Wielki
Piękna okolica, spokojne i puste szlaki. Polecam najbardziej szlak żółty. Jest najmniej oblegany, zróżnicowany (kamienne podejście, leśna ścieżka) ale wymagający podczas trudnych warunków pogodowych. Zimą nawet bardzo niebezpieczny. Góra porośnięta jest w dolnej części lasami świerkowo-jodłowymi, górą buczyną karpacką. Rozległy i silnie zalesiony Luboń Wielki stanowił w czasie II wojny światowej dobre schronienie dla partyzantów.
W okolicy jest bardzo spokojnie i przyjemnie. To świetna alternatywa dla Pienin czy zatłoczonych Tatr.
Luboń Wielki z Rabki−Zdrój
Legenda:
nr 1 Szkoła – w okolicy (Rabka-Zaryte) możemy znaleźć alternatywny parking i skrócić wycieczkę. Jest także opcja dojazdu pociągiem. W pobliżu jak widać jest stacja. Jednak musimy liczyć się z tym, że pociągi mają bardzo długie czasy przejazdu.
W Rabce swój początek mają szlaki zielony, niebieski i żółty. Jeśli zdecydujemy się na rozpoczęcie wędrówki z centrum (okolice Dworca-zielona flaga), wówczas będziemy mieć możliwość wejścia na wieżę widokową. Wieża znajduje się bowiem na szlaku niebieskim (odcinek Rabka-Zdrój ⇔ Rabka-Zaryte). Warto rozważyć tę trasę ze względu na rozciągający się z niej widok na okolicę. :
Szlak jest słabo oznaczony, dlatego należy być bardzo ostrożnym i ciągle kontrolować swoje położenie. Szkoda nadrabiać drogi 😉
Do Rabki możemy dojechać autobusem, pociągiem, busem lub samochodem. W okolicach dworca jest miejsce, aby zostawić swój samochód. Jednak jeśli wybieramy się samochodem, lepiej wybrać się do Rabki-Zaryte i zostawić go nieopodal szkoły, sklepu lub parkingu. Na mapce powyżej zostało oznaczone przykładowe miejsce (numerem 1).
Szlaki: Czasy przejścia
Przykładowa trasa pieszej wycieczki na Luboń Wielki wiedzie z samego serca Rabki-Zdrój i tam też kończy swój bieg. Na wejście oraz zejście ze szczytu możemy wybrać szlaki przedstawione poniżej:
Z Rabka-Zdrój (dworzec) -> Niebieski -> Żółty -> Luboń Wielki
~ 2:36h, ok. 9,5km
Z Luboń Wielki -> Zielony -> Rabka-Zdrój (dworzec)
~ 2:20h, ok. 8km
Luboń Wielki szlaki
Ze szlaku niebieskiego widać panoramę Tatr. Można także ujrzeć Babią Górę czy Gorce. Wszystkie potoki spływające z Lubonia Wielkiego zasilają Rabę przez którą trzeba przejść aby dotrzeć na górę z Rabki-Zdrój.
W drogę na wejście, dla bardzie sprawniej turystów, polecam szlak niebieski, a następnie żółty, który jest nieco bardziej wymagający. Szczególnie w trudnych warunkach pogodowych lepiej na wejście nie wybierać żółtego szlaku.
W drodze na Luboń Wielki – możemy także pomyśleć o grzybobraniu 😉
Możemy także spotkać liczne zwierzęta małe i duże, np. Salamandrę Plamistą:
Luboń Wielki
Schronisko na Luboniu oferuje także noclegi. Jednak z racji bardzo małej ilości miejsc, warto wcześniej zadzwonić i zarezerwować miejsce. Na górze znajduje się także stacja z antenami sygnałowymi (radiowo-telewizyjna), w której dyżurują technicy, punkt meteorologiczny, ławki i stoły dla turystów. Widoczna z daleka sylwetka przekaźnika pozwala na bezbłędne rozpoznanie tej góry. Przekaźnik został wybudowany w 1961 r. W samym schronisku zjemy pyszną kwaśnice, napijemy się piwa. Uwaga dla tych którzy przyzwyczajeni są do otrzymywania wrzątku za darmo. Na Luboniu kosztuje 1 zł. Nie ma bieżącej wody. Schronisko wybudowane w 1931 roku. W ostatnich latach wyremontowano łazienkę.
Podziel się swoimi wrażeniami z wycieczki na Luboń Wielki!
Niesamowite miejsce, ktore warto odwiedzic!
świetny wpis! wydaje mi się, że muszę tam pojechać 🙂
Miejsce godne polecenia, odwiedzenia! Polecam wszystkim
Byłem, zdobyłem i polecam 🙂 w zimie można zjeżdzać w niektórych miejscach na „sankach” zrobionych z karimaty – odciąża kolana na niektórych zejściach.