VPN to bardzo przydatne narzędzie nie tylko dla firm czy instytucji. Każdy z nas może skorzystać z tego dobrodziejstwa dla własnych potrzeb. Co to jest i jak nam może pomóc? Zobacz!
VPN
Virtual Private Network – to prywatna sieć – tunel, przez który płynie ruch w ramach sieci prywatnej pomiędzy klientami końcowymi za pośrednictwem publicznej sieci (takiej jak Internet) w taki sposób, że węzły tej sieci są przezroczyste dla przesyłanych w ten sposób pakietów. Można opcjonalnie kompresować lub szyfrować przesyłane dane w celu zapewnienia lepszej jakości lub większego poziomu bezpieczeństwa.
Jak działa VPN ?
Dlaczego warto pomyśleć o swoim VPN’ie?
Temat inwigilacji poruszany jest już na wielu stronach. Nie jest tak, że dopiero od dziś, służby mogą Cię inwigilować — teraz po prostu będą mogły robić to łatwiej i na szerszą skalę. Ten artykuł zawiera jedynie jeden ze sposobów obrony przed inwigilacją nie tylko służb ale i hakerów. Dzięki połączeniu szyfrowanemu z serwerem VPN możemy bezpiecznie korzystać z darmowych hotspotów sieciowych na dworcu czy w Twojej ulubionej restauracji. Bez obaw, że domorosły haker-gimnazjalista podsłucha Twoje połączenie.
Jak uzyskać prywatność?
Korzystaj z VPN-a lub sieci Tor, bo służby z łatwością i w czasie rzeczywistym mogą mogą podsłuchiwać twój ruch internetowy.
Jeśli myślisz, że połączenie HTTPS do skrzynki pocztowej czy Facebooka wystarczy, aby ktoś nie zbierał na Twój temat informacji, to jesteś w błędzie. Do dokładnego sprofilowania Twojej osoby wcale nie jest potrzebna treść połączeń, a wystarczą same metadane, czyli to kiedy i z jakim IP wymieniasz dane oraz jak często to robisz.
Nieszyfrowana wymiana ruchu z internetem to także ryzyko podrzucenia Ci trojana poprzez osadzenie go “w locie” w treści dowolnej strony, którą oglądasz lub w formie fałszywej aktualizacji oprogramowania.
Najlepsze rozwiązanie to VPN
Wybierz VPN (np. z tej listy) lub korzystaj z sieci TOR. Dzięki temu, jedyne co zauważy osoba, która podsłuchuje twój ruch internetowy, to połączenie — do węzła VPN, a nie to gdzie, kiedy i jak często się łączysz (czyli jakie strony przeglądasz). Szyfruj każde połączenie bez wyjątku! Dzięki takiemu rozwiązaniu Twoja łączność będzie bezpieczniejsza.
Polecam rozglądnąć się za promocjami na stronie: StackSocial gdzie znajdują się ciekawe promocje i kupony np. na 2 letnią subskrypcję VPN’a za ok. 160zł na 6 urządzeń. Bez limitu transferu. Płatność możliwa paypal’em.
Polecam zainteresować się ofertą NordVPN i zarejestrować testowe konto tutaj. Dzięki temu linkowi będziesz mógł za darmo przetestować to rozwiązanie. NordVPN na swoim blogu piszę także o sytuacji w Polsce.
VPN najlepiej skonfigurować na routerze — masz wtedy pewność, że żadne połączenie na komputerze “nie wyskoczy” poza bezpieczny tunel. Przy wyborze VPN-a należy kierować się lokalizacją: (preferowane kraje bez stałej współpracy z Polską) oraz potwierdzonymi informacjami na temat tego, jak zachował się dostawca w przypadku otrzymania wezwania do wydania danych
Przyjrzyj się projektowi Tails. To obraz systemu linux, który możesz zapisać na pendrivie i korzystać po za domem.
Co jeśli mam router od dostawcy internetu?
Jeśli posiadasz router od Twojego operatora jak Netia lub UPC (lub innego) to wiedz – że mają oni bezpośredni dostęp do Twojej sieci domowej = Twoich komputerów. Najlepiej jest w takiej sytuacji wyposażyć się w swój własny i wpiąć go do skrzynki otrzymanej od operatora. Dzięki temu nie pozna naszych adresów MAC (unikalny numer karty sieciowej urządzenia) oraz nie będzie miał dostępu do naszych danych które udostępniam w sieci lokalnej.
Weź zniżkę licencja na 3 lata (za 6 slotów) za 99 USD tutaj >>
czy VPN w jakiś sposób będzie pomocny, gdy nie mogę odłączyć rutera firmy UPC?
czy dane w jakiś sposób VPN zastrzeże?
VPN jeśli zainstalujesz program jak w przypadku NordVPN tuneluje cały ruch z komputera, dzięki temu wszystko jest zaszyfrowane leci przez router i nikt nie jest w stanie go rozszyfrować. Operator także. Dzięki temu zwiększasz swoje bezpieczeństwo, nawet w obliczu nowego zagrożenia jakim jest odkrycie błędów w sieciach WiFi WPA2 o których głośno: https://niebezpiecznik.pl/post/krack-atak-na-ktory-podatne-sa-prawie-wszystkie-urzadzenia-z-wi-fi-jak-bardzo-powinienes-sie-go-obawiac/