Wirtualna (sesja) pulpit w konsoli Linux

Pracując w systemie Linux, zdarzają się sytuacje, w których użytkownik po zalogowaniu się np. na zdalny serwer i uruchomieniu programu np. Irssi (klient IRC), chciałby aby nadal on działał nawet jeśli będzie konieczne wylogowanie się z serwera. Wykonywanie programu/skryptu nadal po zamknięciu sesji użytkownika jest możliwe dzięki programowi: screen, który tworzy w systemie „wirtualny” terminal, które utrzymuje instancję zalogowanego użytkownika, a co jest z tym związane włączone w nim skrypty lub programy. Jak to działa?

Musimy mieć zainstalowany program. Możemy to zrobić za pomocą:

apt-get install screen

Uruchomienie „wirtualnego” terminala jest bardzo proste należy wpisać następujące komendę:

screen -S TWOJA_NAZWA

Po zatwierdzeniu zostanie otwarty terminal w terminalu, wszystkie komendy, które w nim zostaną wpisane będą wykonywane tak jakbyśmy się połączyli bezpośrednio do systemu.

Chcąc zakończyć działanie „wirtualnego” terminala należy np: wpisać komendę exit, podobnie jak w „rzeczywistym” terminalu. W przypadku chęci opuszczenia nowo utworzonego połączenia z systemem za pomocą komendy screen bez zamknięcia tegoż połączenia należy wcisnąć: Ctrl+a a następnie d. Nastąpi wyjście z nowo utworzonego okna terminala, bez zamknięcia jego sesji. Teraz jeśli wyloguje się użytkownik to „wirtualny” terminal nadal będzie utrzymywał działanie programów lub skryptów.

Przeglądanie wszystkich utworzonych „wirtualnych” terminali jest możliwe po wpisaniu komendy:

screen -ls

Wejście do wybranego wirtualnego terminala:

screen -r  NAZWA

Powyższe komendy pokrótce pokazują podstawowe możliwości komendy screen. Jedną z bardziej przydatnych komend jest automatyczne uruchamianie zadań w „wirtualnym” terminalu. Służy do tego:

screen -dmS NAZWA_SCREENU OPERACJA_DO_WYKONANIA

Więcej informacji jak zwykle w man’ie.

screen --help
Rate this post

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

2 komentarze do “Wirtualna (sesja) pulpit w konsoli Linux”

  1. Dzięki za szybkie przypomnienie jak działa screen. Kiedyś używałem i zapomniałem. Ten artykuł odświeżył mi pamięć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.