Skróty klawiaturowe w Windows

Jak można przyspieszyć i odciążyć nadgarstek, który pomaga w sterowaniu myszką? Najlepiej nauczyć się skrótów klawiaturowych. Zapraszam na szybki przegląd najbardziej użytecznych.

Skróty klawiaturowe dla przeglądarki

Zacznijmy od garstki tricków, które zadziałają niemal w każdej przeglądarce internetowej.

 • Otwarcie nowej karty – CTRL+T
 • Zamknięcie aktywnej karty – CTRL+W
 • Przeskoczenie do kolejnej karty – CTRL+TAB
 • Przeskoczenie do poprzedniej karty – CTRL+SHIFT+TAB
 • Odświeżenie strony – F5
 • Otwarcie narzędzi developerskich – F12
 • Umieszczenie kursora w pasku adresowym przeglądarki – CTRL+L

Szczególnie polecam ten ostatni trick. Nie ważne gdzie znajduje się aktualnie kursor myszy, jeśli chcemy przejść do paska adresu i wpisać nowy adres strony, wciskamy CTRL+L i dajemy myszy odetchnąć po raz kolejny.

 

Skróty klawiaturowe w systemie Windows

Zapewne niejednokrotnie wcisnąłeś przypadkiem znaczek Windows na klawiaturzewindows , powodując otwarcie się Menu Start. Być może zastanawiałeś się wtedy, po co w ogóle zaimplementowano taki klawisz, skoro i tak pewnie nikt z niego nie korzysta. Okazuje się jednak, że klawisz ten w połączeniu z innymi, daje spore możliwości.

 1.  Chcesz zmaksymalizować aktywne właśnie okno programu?Używając myszy możemy oczywiście kliknąć na ikonkę maksymalizacji tuż obok krzyżyka do zamykania programu lub dwukrotnie kliknąć na pasek tytułowy aktywnego okna. My chcemy jednak ominąć użycie myszy, aby zrobić to szybciej. I tak właśnie możemy użyć  Windows + strzałka w górę: windows+↑  okno zostanie zmaksymalizowane. Aby powrócić z powrotem do mniejszego widoku okna, wciskamy windows+↓.
 2. .  Kolejnym świetnym trickiem wykorzystującym strzałki na klawiaturze, jest windows+← i windows+→. Dzięki
 3. windows+D   Dzięki temu trickowi w błyskawiczny sposób pokażemy Pulpit, nie minimalizując poszczególnych programów
 4. Ctrl + Shift + Esc  otwiera menadżer zadań.
 5. Przerzucanie okien pomiędzy monitorami? Ctrl + Shift + windows+ →  (strzała w lewo lub w prawo.)
 6. windows+ E  Uruchamia eksploratora plików windows.
 7. ALT+F4  Zamknięcie programu
 8. Trzymając ciągle wciśnięty klawisz ALT oraz stukając w klawisz TAB, możesz przeskakiwać pomiędzy oknami. A kiedy zwolnisz oba klawisze, program który został zaznaczony, pojawi się jako ten aktywny. Wciskając ponownie klawisz TAB przeskakujemy w prawą stronę listy programów, a po przejściu całej, zaczynamy od początku. Jeśli jednak chcesz wrócić o jeden krok lub po prostu przeskakiwać w lewo, wystarczy, że wraz z TABem wciśniesz również klawisz SHIFT. A więc ALT+TAB – w prawo, ALT+SHIFT+TAB – w lewo.
 9. windows + R Uruchamia panel URUCHAMIANIE
 10. windows + P  Uruchamia panel dotyczący dzielenia ekranu
5/5 - (6 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.