Rosnąca popularność Hugo w środowisku developerskim, skusiła mnie do zaprezentowania prostoty obsługi SEO jako dużego potencjału tkwiącego w frameworku hugo dla branży pozycjonerów. Czy rzeczywiście warto przestać stawiać WordPressy?
Zobacz inne wpisy dotyczące instalacji i konfiguracji Hugo, publikacji za pomocą Cloud Flare Pages w 15 minut.
Framework Hugo
Hugo to framework do tworzenia statycznych stron internetowych (z dynamiczną treścią). Jest łatwy w obsłudze dzięki prostemu systemowi plików i szybkiemu generowaniu treści. Można bardzo dobrze zoptymalizować SEO w Hugo poprzez ustawienie meta tagów, struktury URL i treści. Dzięki prostocie obsługi i elastyczności Hugo jest świetnym narzędziem do tworzenia stron przyjaznych dla SEO. Spójrzmy na to pod kątem automatyzacji i SEO.
Tworzenie treści w Hugo
Podstawa to składnia Markdown – łatwa do przetworzenia format zarządzania treścią strony. Dzięki niemu, możemy skorzystać z narzędzi jak make.com, gdzie metodą drag&drop zautomatyzujemy proces tworzenia treści na nasze strony
Przyjazny SEO?
W Hugo wygenerujesz sitemapę, w katalogu static umieścisz robots.txt. W Markdown opiszesz ładnie strukturę dokumentu (nagłówki, akapity, alty do obrazków). Każda strona będzie mieć swój meta description oraz title. URL-e też będą przyjazne. Dodatkowo, masz wybór z wielu dostępnych szablonów i możliwość stworzenia własnych, odpowiednio lekkich do prezentacji treści. Za pomocą cache, np. CF oraz CDN, usprawnisz czas ładowania strony.
Możesz dynamicznie osadzać tam treści, np. z bazy danych lub Airtable. Większość znanych dostawców usług hostingowych umożliwia już w darmowych planach uruchomienie tej strony, jak chociażby Cloudflare Pages.
W stosunku do WordPressa, nie będzie tu pięknego panelu do zarządzania treścią. Natomiast zyskamy łatwiejszy do zarządzenia interfejs w postaci plików Markdown. Oczywiście w WordPressie też możemy automatyzować zadania i publikacje za pomocą wielu dodatków oraz formować treści za pomocą Markdown. Tyle że, jeśli mamy już inwestować czas w przygotowanie lekkiej, prostej strony, to możemy spokojnie przygotować to na frameworku Hugo, który nie jest tak popularny wśród atakujących i nie musimy się martwić o warstwę bezpieczeństwa tak bardzo jak w przypadku WordPressa.
Tym wpisem rozpoczynam eksperyment, w którym zostanie przygotowana strona internetowa w Hugo oraz pozycjonowana wyłącznie samą optymalizacją techniczną po stronie witryny. Opublikuję wyniki badania po zakończeniu procesu.
Stay tuned!