piwik analityka od teraz matomo

Piwik, darmowe statystyki strony – od teraz Matomo

Jak informują na stronie projektu – od teraz darmowy system statystyk PIWIK  zostaje zastąpiony przez Matomo. Jest to jedena z najlepszych alternatyw dla Google Analytics.

Oczywiście to tylko nowa nazwa. Nic wielkiego się nie wydarzy. Po 10 latach poczuli potrzebę odświeżenia swojej marki. Wszystko pozostaje bez zmian. Mamy więc do czynienia tylko ze zmianą brandu. Czy wpłynie to na jakość oprogramowania open source jakim pozostaje Piwik, a od teraz Matomo? Zobaczymy.

 Piwik czy Matomo?

Po epickiej 10-letniej podróży tworzącej i doskonalącej najlepsze, otwarte rozwiązanie do analityki cyfrowej, czuliśmy, że nadszedł czas, aby odświeżyć naszą markę, aby odzwierciedlić, jak daleko zaszliśmy i potwierdzić naszą wizję:
Stworzenie, jako społeczności, wiodącej międzynarodowej platformy analityki cyfrowej open source, która zapewnia każdemu użytkownikowi pełną kontrolę nad swoimi danymi. „
~Matthieu Aubry, twórca Piwik
Jak dowiadujemy się z komunikatu na blogu narzędzia piwik, powodem zmiany nazwy jest chęć zaprzestania udostępniania swojej nazwy innym firmom w przeciwieństwie do starej „Piwik„. Która na prawo i lewo była wykorzystywana. Twórcy Piwik’a chcą chronić markę Matomo i na zawsze ma pozostać tylko nazwą projektu społeczności open source. Obecnie nawet w Polsce są spółki o nazwie „Piwik” jak Piwik Pro, która zajmuje się rozwiązaniami analityki i marketingu.
4.5/5 - (2 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

2 komentarze do “Piwik, darmowe statystyki strony – od teraz Matomo”

  1. Pytanie tylko po co? Gugiel zamiótł rynek Analyticsem i tak jak i w kilku innych obszarach internetu stworzył narzędzie dominujące na rynku które stało się pewnym standardem. Kiedyś mój programista próbował mnie przekonać do PIWIKa, ale nie był w stanie przedstawić choć jednego sensownego argumentu dla którego PIWIK byłby lepszy od GA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.