Metody na szybkie czytanie

Istnieje mnóstwo poradników mających na celu kreować zdolność szybkiego czytania. Począwszy od tych chwytliwych – trening oraz rozwój pozwoli na opanowanie tej trudnej sztuki w zaledwie kilka tygodni, a pozytywne skutki są niemal natychmiastowe, skończywszy na bardziej radykalnej metodzie, która stopniowo wdraża nas w to zagadnienie. Istnieje jednak kilka wspólnych mianowników, które sprawiają, że szybkie czytanie wcale nie musi być drogą przez mękę.

Kto i po co ?

Należy zacząć od faktu, że czytanie wciąż jest podstawową formą komunikacji. Pomimo ogromnego rozwoju w dobie internetu i multimediów, nieustannie mamy do czynienia ze słowem pisanym. I choć można się upierać, że telewizja i kanały video w sieci przejmują część odbiorców posługując się słowem mówionym, to nie zapominajmy, że poza siecią istnieją jeszcze książki oraz prasa. Zatem z powyższego wynika, że czytanie oscyluje wokół osób starszych, którzy niewątpliwie czytają o wiele szybciej i co ważne – ze zrozumieniem. Ktoś zapyta – Ale po co się śpieszyć ? Przecież czytanie to forma relaksu. Niekoniecznie. W związku ze stałym postępem naukowym słowo pisane odgrywa ogromną rolę. Fundamentem kształcenia wciąż jest umiejętność czytelnictwa i wartościowania zdobytych w ten sposób informacji. Wiadomo – każdy chce coraz więcej i w jak najkrótszym czasie. Stąd niewątpliwie przydatna umiejętność pt. „szybkie czytanie”.

Metody

Najskuteczniejszą metodą jest zdolność czytania integralnego. W skrócie polega ono na wyławianiu i jak było wspomniane wartościowaniu informacji w szerokich publikacjach. Wówczas nie trzeba się skupiać na całości tekstu – wystarczy skutecznie wyodrębniać istotne fragmenty. Aby spełniać w technice szybkiego czytania musimy mieć odpowiednio rozwinięty intelekt. Dolną granicą – rzecz jasna indywidualną jest wiek 10-12 lat. Górnej nie ma, możemy się doskonalić dopóki dopóty zachowujemy pełną sprawność umysłową. Aktualnie powstają coraz to nowe programy komputerowe i pełne kursy wdrażające krok po kroku plan funkcjonowania w percpepcji różnych technik. Ponadto – jeśli ktoś woli bardziej tradycyjne metody w szerokiej ofercie kursów możemy znaleźć wersje papierowe w postaci książek oraz poradników. Pamiętajmy, że czytanie integralne dotyczy szerokiej treści publikacji i różni się od tzw. czytania selektywnego, które wymaga zupełnie innych technik.

http://wiecejnizedu.pl/szybkie-czytanie-dla-dzieci-mlodziezy/

Rate this post

Autor

Dominik Piestrzyński

Specjalizuje się w działaniach SEO oraz wsparciu IT. Automatyzuje procesy i wykorzystuje technologie do poprawy wyników biznesowych w organizacjach. Od lat pracuje aktywnie w sektorze IT i przygotowuje strategie pomagające zwiększyć ruch organiczny na stronach. Rozwijam również środowiska automatyzacji o LLMy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.