Konfiguracja sieci w RedHat Enterprise 6 Linux

Konfiguracja sieci w RedHat E 6 nie jest tak intuicyjna jak w pozostałych dystrybucjach serwerowych jak  Debian etc. W tym krótkim poście pokaże jak skonfigurować stały adres ip i automatyczny start interfejsu sieciowego.

Przejdźmy do meritum. Otwórzmy konsole i sprawdźmy czy jest podniesiony eth0

ifconfig

Jeśli brak konfiguracji eth0 przystępujemy do ustawienia. Naszym założeniem jest stały adres ip i automatyczne podnoszenie interfejsu eth0 z tym że adresem.

Przechodzimy do:

/etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 

i otwierając dowolny edytor konfigurujemy i uzupełniamy plik ifcfg-eth0

RedHat Konfiguracja sieci

 

HWADDR – to adres MAC naszej karty zostawiamy go taki jaki jest. Na screenie powyżej jest miejsce puste – jednak Ty powinieneś mieć go już tam wpisanego.

ONBOOT=yes to zgoda na automatyczne podnoszenie interfejsu ze startem systemu.

BOOTPROTO = none / dhcp – jeśli zostawimy none to musimy statycznie dopisać poniższe linijki deklarując adres IP, maskę, adres sieci, oraz broadcast. Jeśli chcemy by automatycznie został przydzielony adres to zostawmy dhcp i zapiszmy plik.

W powyższym przykładzie ustawiłem adres ip na 10.0.0.9 dla sieci 10.0.0.1/27

Następnie wystarczy wykonać:

/etc/init.d/network restart

Jeśli system nie zwróci błędu – oznacza, że wszystko poprawnie ustawiliśmy. Teraz po kolejnym restarcie systemu dostęp do sieci powinien działać bez zarzutu.

5/5 - (1 vote)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.