dyski ssd

Dysk SSD – Jaki wybrać? Który najlepszy?

Stoisz przed wyborem dysku ssd? W mojej ocenie, każdy obecny PC/laptop powinien swoją pamięć podstawową (systemową) opierać na pamięci elektronicznej – czyli dysku SSD. Dzięki temu system wstaje w ciągu kilku sekund, a aplikacje działają bez większych opóźnień. Sprawdź jak wybrać dobry dysk SSD…

Dyski SSD na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie dysku elektronicznego powinniśmy kierować się przede wszystkim jego żywotnością, prędkościami odczytu i zapisu oraz czy razem z zapełnieniem dysku danymi jego znamionowe parametry nie ulegną pogorszeniu. Niestety nie jest to jasne i nie wynika bezpośrednio ze specyfikacji jaką możemy przeczytać.

Generalnie dyski SSD można podzielić na dwie klasy. Klasa pierwsza, gdzie niestety cena jest dość wysoka i żywotność najdłuższa oraz klasa druga, przy której zyskujesz bardzo tani dysk, dobre prędkości ale krótszą żywotność. Przypomnę, że żywotność dysku ssd określa się za pomocą wskaźnika TBW. Myślę, że tym akapitem odpowiedziałem już na pierwsze pytanie jakie pojawia się przy sprawdzaniu dysków w sklepie – Czemu takie same pojemności (z takimi samymi parametrami) mają różne ceny?

Co to jest to TBW?

TBW (ang. Total Bytes Written) – oznacza on ilość danych, którą możemy zapisać na dysku – aż do momentu utraty gwarancji jego żywotności. Warto jednak wspomnieć, że osiągnięcie wyznaczonego limitu nie musi oznaczać całkowitego uszkodzenia dysku czy jego „śmierci”.

Zatem na co komu dyski o „krótszej żywotności” ? Nie wszyscy mają wysokie potrzeby co do ilości danych jakie zapisują się na ich komputerze, przez co wolą wybrać budżetowe rozwiązanie. Do pracy biurowej do komputerów z których korzysta się od czasu do czasu także do internetu – spokojnie wystarczy tańszy budżetowy dysk. Dla osób o większych wymaganiach, którzy pracują na komputerze wykonując dużą ilość operacji (gracze, informatycy, specjaliści) – przydadzą się dyski o dłuższej żywotności.

Poniżej zestawienie najpopularniejszych i sprawdzonych dysków SSD.  Jest to moje subiektywne zdanie. Oparte na doświadczeniu pracy z tymi dyskami i obserwacjami co do ich kultury pracy. Jeśli masz swoje uwagi, zapraszam do pozostawienia komentarza.

dyski SSD Crucial, ADATA

Poniżej linki do sklepu x-kom z promocyjnymi cenami dla tych dysków. Jeśli jednak chcesz wybrać jeeeszcze tańsze dyski, sprawdź poniżej wyszukiwarkę ceneo.

Dyski SSD ADATA

Dyski SSD Crucial

Gdzie można kupić najtaniej dyski SSD?

Tu przyjdzie nam z pomocą wyszukiwarka CENEO 🙂


5/5 - (2 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.