Jak kupować na aliexpress?

Jak kupować na Aliexpress – Robimy zakupy…

Jak kupować na aliexpress? To jedno z najczęstszych  pytań jakie padają – gdy pierwszy raz spotykamy się z tym serwisem. Instrukcja krok po korku jak wejść w świat zakupów za granicą w Chińskim odpowiedniku polskiego allegro.

Zakupy na Aliexpress

Dziś robimy zakupy na aliexpress. Kupowanie  przez internet produktów z krajów wschodnich stało się modne. Nasi bracia, przecie kupują to samo, z tych samych fabryk tylko sprowadzają w kontenerach do Polski i sprzedają za 2, a czasem nawet 5 krotność ceny za jaką możemy kupić to bezpośrednio w Chinach. Jedyna różnica, że muszą dołożyć polską instrukcje i niekiedy opakowanie. Zobacz jak samemu robić zakupy i zaoszczędzić nawet do 100% wartości produktu.

Chińskie allegro

Uruchomiony w 2010 roku AliExpress.com jest jedną z największych na świecie platform sprzedaży online B2C (Business To Customer). Portal należy do istniejącej od 15 lat grupy handlowej Alibaba, zarządzającej kilkunastoma pomniejszymi serwisami, m.in. chińskim Yahoo.

Na AliExpress można kupić (chyba) wszystko, od ubrań, przez elektronikę, wyposażenie domu i kosmetyki, aż po akcesoria sportowe i gadżety do auta. Siłą napędową są: atrakcyjne ceny produktów, które są efektem braku pośredników w handlu. Na tym jednak oszczędności przy zakupach z Chin się nie kończą. Kolejnym argumentem przemawiającym za zakupami na aliexpress jest możliwa DARMOWA WYSYŁKA. Możliwa jest dzięki dofinansowaniu rządu, który wspiera gospodarkę i dopłaca za wysyłkę listów do krajów zachodnich.

Czy grozi nam cło?

Obecnie jeśli łączna wartość towarów w paczce nie przekracza 150 euro, nie trzeba płacić cła. Pozostaje jednak jeszcze podatek VAT, dla którego kwotą graniczną jest zaledwie 22 euro. Na ratunek przychodzą tu przepisy unijne i krajowe, które zwalniają z obowiązku płacenia VAT-u aż do kwoty 45 euro, o ile przesyłka jest prezentem wysłanym od osoby prywatnej na potrzeby osobiste, a nie handlowe. Łatwo się więc domyślić, że wszystkie paczki, jakie otrzymamy, robiąc zakupy, oznaczone będą jako prezenty o zadeklarowanej wartości nie większej niż 45 euro. Oczywiście w przeliczeniu na dolary amerykańskie.

W przypadku kiedy kupujemy towar przekraczający wyżej wymienione stawki, istnieje ryzyko, że nadgorliwy celnik jednak zajrzy do środka i wówczas możemy spodziewać się wezwania do uiszczenia opłat. Stosowanym trikiem na uśpienie czujności służby celnej jest oznaczenie paczki przez nadawcę znakiem CE, który często mylnie jest odczytywany jako Conformité Européenne, czyli „zgodny z dyrektywami UE”, podczas gdy w rzeczywistości oznacza… China Export

Za więc zdecydujemy się zrobić zakupy na aliexpress – chciałbym pokazać Ci różnice w symbolu CE. Przyjrzyj się porównaniu poniżej.

Certyfikat Europejski

Po lewej China Export po prawej Conformité Européenne.

Jak kupować na Aliexpress?

Kiedy już wszystkie tajemnice niskich mamy odkryte i wiemy, że nie jest to żadna podpucha zabierzmy się za zakupy na aliexpress.
Wchodzimy na polską wersję strony (ułatwi to nam przeglądanie kategorii) Chyba że czujemy się dobrze z językami obcymi.

Link Aliexpress Polska

Wówczas ukaże nam się strona w języku Polskim:

Strona Główna Aliexpress

Warto na samym początku zwrócić uwagę na wybraną walutę i kraj dostawy. Dzięki temu będziemy mogli wygodniej i bez zaskoczenia przeglądać oferty. Wybór waluty pozostawiam do własnego uznania. Najlepiej wybrać tą w której mamy kartę kredytową. Lub jeśli zamierzamy korzystać z przelewów24 to najkorzystniej zostać przy dolarach amerykańskich.
Jak każdy serwis umożliwiający sprzedaż, AliExpress wymaga rejestracji przed rozpoczęciem zakupów. Nie jest ona oczywiście konieczna do samego przeglądania ofert. Strona główna serwisu przywita nas dziewięcioma głównymi kategoriami, które dzielą się na kilkadziesiąt szczegółowych podkategorii. Rejestracja konta jest bardzo prosta. Wystarczy podać adres e-mail i pozostałe dane w celu potwierdzenia wystarczy kliknąć w link – znajdujący się w mailu

Rejestracja Aliexpress

Strona oferuje dość dokładne filtrowanie wyszukiwania, pozwalające na precyzyjne określenie cech poszukiwanego przez nas produktu.  Najkorzystniejsze jest ustawienie podczas wyszukiwania Darmowej Wysyłki, Sortowania po cenie (o ile jest dla nas ważna/lub szukamy drobnych przedmiotów z danej kategorii) oraz tylko jeden element – czyli produktu sprzedawane detalicznie.

Filtrowanie produktów na Aliexpress

W odróżnieniu jednak od znajomych stron tego rodzaju, jak krajowe Allegro czy zagraniczny eBay, nie ma tu możliwości szukania towaru po nazwie firmy. Co więcej nazwy firmy nie występują w tytułach ofert, a na zdjęciach ich logo często jest rozmazane. Wynika to z faktu, że ubrania albo sprzęt elektroniczny dostępne na AliExpress albo są w większości podrobione, albo sprzedawane bez niezbędnych zezwoleń. Jak więc ustrzec się przed kupnem podróbek o marnej jakości?

Sygnałem ostrzegawczym powinna być cena. Łatwo dać się oczarować atrakcyjnym ofertom, które w ogromnych ilościach znajdziemy na AliExpress, ale nie można mieć złudzeń, że oryginalny zegarek Emporio Armani da się kupić za 12 dolarów, podczas gdy na naszym rynku kupno tego samego modelu to wydatek rzędu 1000 złotych.

Jak kupować na aliexpress? Na co zwrócić uwagę?

Przykładowy produkt aliexpress

Po pierwsze sprzedawca i jego ocena. Ilość już złożonych zamówień i komentarze na samym dole. W sekcji produktu pamiętajmy o wyborze wersji/koloru/rozmiaru i wybraniu dostawy. Tutaj najlepiej jak będzie to przesyłka rejestrowana. Jeśli jednak nie, nic się nie bój na aliexpress jest korzystny dla konsumentów system sporów (lepszy niż na allegro) który zwróci Ci pieniądze w przypadku zagubionej paczki. Chińczycy mają trochę inne od nas spojrzenie na to, czym jest rozmiar L, a czym XXL, w konsekwencji czego ubrania mogą okazać się za małe. Rozumieją to sami sprzedawcy, najczęściej więc podają dokładne wymiary. Warto z tego skorzystać.

Jeśli kupujesz drogi produkt i boisz się cła/VATu. Sprzedawcy czasem oferują wysyłkę z krajów Europy za dodatkową drobną opłatą. Warto dobrze przeczytać treść aukcji. Przypominam, że ten serwis działa podobnie jak polskie allegro. Sprzedają tu jednak głównie mali przedsiębiorcy.

PRZYKŁAD

Ja dla porównania, zazwyczaj przeszukuje polskie serwisy jak aledrogo.pl tfu, allegro.pl gdzie Janusze sprzedają to samo co na aliexpress tylko, że drożej.
Dla przykładu:

29zł vs ok. 13zł

Allegro - Kwasomierz

A tu ten sam produkt na aliexpress:

Aliexpress Kwasomierz

Wystarczy zaczekać ok. 2-4 tygodni i zaoszczędziliśmy troszkę pieniędzy. Inne przykłady znajdziesz w Aliexpress Cebula Deals

Wybraliśmy produkt i chcemy zapłacić.

Płatność podczas zakupów przez AliExpress nie nastręcza większych problemów, o ile jest się posiadaczem karty kredytowej lub konta z dostępem online. Dla osób lubiących tradycyjny przelew również jest alternatywa. Dodatkowo warto się upewnić, że nasz bank nie nalicza dodatkowych opłat za zagraniczne płatności internetowe, ewentualnie czy są one niewielkie. Ponadto najlepiej się dowiedzieć, w jaki sposób złotówki będą przeliczane na dolary i czy, aby nie będzie się to odbywać po niekorzystnym dla nas kursie.

Najczęściej nasze karty kredytowe są w EURO. Dlatego najpierw są przeliczane PLN na EURO i z euro na DOLARY. Jeśli to właśnie w tej walucie płacimy robiąc zakupy na aliexpress. Dlatego najlepiej wybrać walutę w której mamy kartę. Lub skorzystać z płatności PRZELEWY24. Dzięki nim zapłacimy w PLN po najkorzystniejszym kursie. W razie sporu i zwrotu pieniędzy – tyle samo otrzymamy – ile zapłaciliśmy.

Proces zamówienia Aliexpress

Następnie:

Zakupy Etap 2 Aliexpress

W przypadku niekorzystnego kursu warto pomyśleć nad założeniem konta walutowego oraz konta w internetowym serwisie wymiany walut. W tym drugim wówczas możemy kupować obce waluty, a następnie przelewać je na konto walutowe, oszczędzając nawet kilkadziesiąt groszy na jednym dolarze. Wszystko oczywiście zależy od częstotliwości naszych zakupów, bo w przypadku jednorazowego skorzystania z oferty serwisu gra może okazać się niewarta świeczki.

Finalizacja płatności przelewy24 aliexpress

Robić zakupy na Aliexpress czy jednak nie?

Wysyłka i czas oczekiwania

Sprzedawca dostarczy nam zakupiony produkt za pośrednictwem chińskiej poczty i według podanego przedziału czasowego, zajmie to od 15 do 34 dni. W praktyce paczki przychodzą z reguły po trzech tygodniach, rzadziej po miesiącu. Jeśli jednak po upływie miesiąca w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy towaru, powinien być to sygnał ostrzegawczy.
Dlaczego zakupy na aliexpress są bezpieczniejsze niż na allegro?
Pozostając przy porównaniach z najpopularniejszymi w Polsce serwisami zakupowymi, trzeba przyznać, że AliExpress jest mniej przyjazne sprzedawcom i bardziej dba o kupujących niż wszystkie popularne serwisy sprzedaży w sieci.

Sprzedający po sprzedaniu swojego produktu nie otrzymuje pieniędzy od razu i nie zobaczy ich na swoim koncie do momentu, kiedy otrzymamy przesyłkę i potwierdzimy, że jesteśmy z niej zadowoleni. Na wyrażenie swojego zadowolenia lub niezadowolenia i ewentualnej reklamacji mamy 2 miesiące od momentu zakupu. Po upłynięciu tego czasu kwota zapłaty zostanie przelana na konto sprzedawcy i szansa na rozpatrzenie spory nie będzie już taka łatwa.

Uwaga na naciągaczy!

W przypadku gdy nie otrzymamy przesyłki po 35 dniach – również warto to zgłosić. Sprzedawcy często w takich sytuacjach kontaktują się z nami, prosząc o zamknięcie sporu i zapewniając, że przesyłka dotrze w najbliższym czasie. Nie dajmy się zwieść – jeśli zamkniemy spór, nie będziemy mieć możliwości otwarcia go ponownie, a wówczas tracimy możliwość otrzymania pomocy ze strony serwisu.

Czy opłaca się robić zakupy na aliexpress?

Zakupy w AliExpress mają swoje dobre i złe strony, z przewagą tych pozytywnych. Mimo obarczenia pewnym ryzykiem, zachowując ostrożność, można z powodzeniem zniwelować je niemal do zera. Świat staje się mały i zakupy z drugiego końca globu nie wymagają już długich podróży. Liczba stron, grup tematycznych, youtuberów traktująca o zakupach na aliexpress ciągnie rośnie. Zapraszam do komentowania i dyskusji.

PayPal.Me:
Postaw mi piwo 5 PLN

4.5/5 - (13 votes)

Autor

Dominik Piestrzyński

Specjalizuje się w działaniach SEO oraz wsparciu IT. Automatyzuje procesy i wykorzystuje technologie do poprawy wyników biznesowych w organizacjach. Od lat pracuje aktywnie w sektorze IT i przygotowuje strategie pomagające zwiększyć ruch organiczny na stronach. Rozwijam również środowiska automatyzacji o LLMy.

7 komentarzy do “Jak kupować na Aliexpress – Robimy zakupy…”

  1. Witam, ja mam pytanie, ponieważ chce kupić baterie do swojego laptopa, znalazłam kilka ofert i na niektórych z nich nazwa producenta (w tym przypadku Dell) jest zamazana, rozumiem, że to jest raczej podróbka, jedna bateria posiada napis firmy, jednak nie taka czcionką jak na moim starym oryginale, jedna ma napis identyczny jak na starej baterii i wbrew pozorom jest najtańsza. W związku z tym proszę o radę, którą wybrać, a które to na pewno podróbki.

    1. Wszystkie które mają zasłonięte logo to podróbki. W tych których jawnie występuje logo, nazwa producenta może wskazywać, że są to oryginalne. Jednak nigdy nie jest tak do końca. Warto czasem zaryzykować. Zawsze jeśli nie będziemy mieli pewności (porównamy wygląd/jakość) zgłosić spór i zaznaczyć, iż produkt który otrzymaliśmy jest nieoryginalny.

  2. Świetny blog, aktualnie pod wpływem mojej dziewczyny mamy zamiar zacząć kupować na Aliexpress. Mam nadzieję, że cebulowe porady mi pomogą 😛

    za miesiąc wrócę i powiem czy wszystko poszło ok z zamówieniem 🙂

  3. Z uporem maniaka AliExpress żąda ode mnie – nawet gdy chcę dodać produkt do koszyka – „Najpierw dodaj brakujące informacje”. Nie mogę nigdzie znaleźć gdzie i jakie mam informacje dodać. Zaznaczam, że założyłem konto i jestem zalogowany.

  4. Bardzo fajny i merytoryczny wpis. Od siebie dodałbym tylko, że aktualnie najlepiej używać karty Revolut do płatności na Aliexpress. Jest bardzo korzystnie, kurs praktycznie rzeczywisty bez ukrytych prowizji i podwójnego przewalutowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.