Wyszukiwarka Google Operatory

Operatory wyszukiwarki google.pl

Sztuczki ułatwiające przeszukiwanie internetów. Czyli jak w gąszczu wszystkich stron odszukać tego czego tak naprawdę się szuka. To niezła sztuka. Zapraszam do zapoznania się z możliwościami „operatorów wyszukiwania”.

 

Czym są operatory wyszukiwania?

W wyszukiwarce Google można stosować kilka operatorów zaawansowanych, czyli wyrazów o specjalnym znaczeniu stosowanych w wyszukiwaniu.

Operatory te zazwyczaj modyfikują wyszukiwanie w pewien sposób, a nawet całkowicie zmieniają jego typ.

Operatorem specjalnym jest na przykład „link:”, a zapytanie

link:www.interia.pl

nie powoduje normalnego wyszukiwania, lecz umożliwia znalezienie wszystkich stron internetowych,  które zawierają link do strony interia.pl.

Operatory wyszukiwarki

Operatory to znaki przestankowe lub wyrazy niewymagające dwukropka. Są to na przykład operatory OR, „” (cudzysłów prosty), – (znak minus) i + (znak plus).

Poniżej umieszczam tabelkę z najczęściej używanymi. Lista wszystkich operatorów znajduje się tutaj.

Pamiętaj! Pomiędzy operatorem „operator:” a domeną/frazą słów nie może być spacji.

 Operator Funkcjonalność
 intitle: Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [intitle:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do dokumentów zawierających dany wyraz w tytule. Na przykład zapytanie [intitle:wyszukiwarka google] spowoduje zwrócenie dokumentów zawierających wyraz „wyszukiwarka” w tytule oraz wyraz „google” w dowolnym miejscu (tytule lub poza tytułem).

Umieszczenie operatora [intitle:] przed każdym wyrazem zapytania da takie same wyniki, jak umieszczenie przed całym zapytaniem operatora [allintitle:]: [intitle:wyszukiwarka intitle:google] oznacza to samo co [allintitle: wyszukiwarka google].

 allintitle:  Jeżeli zapytanie będzie rozpoczynać się operatorem [allintitle:], Google ograniczy wyniki do stron zawierających wszystkie wyrazy zapytania w tytule. Na przykład zapytanie [allintitle: wyszukiwarka google] spowoduje zwrócenie tylko takich dokumentów, które mają w tytule zarówno „wyszukiwarka”, jak i „google”.
 inurl:  Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [inurl:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do dokumentów zawierających dany wyraz w adresie URL. Na przykład zapytanie [inurl:wyszukiwarka google] spowoduje zwrócenie dokumentów zawierających wyraz „wyszukiwarka” w adresie URL oraz wyraz „google” w dowolnym miejscu (adresie lub poza adresem).
 site:  Po uwzględnieniu w zapytaniu ciągu [site:] Google ograniczy wyniki wyszukiwania do witryn z danej domeny. Na przykład zapytanie [pomoc site:www.google.com] spowoduje wyświetlenie stron o pomocy z witryny www.google.com. Zapytanie [pomoc site:com] spowoduje wyświetlenie stron o pomocy z witryn mających przyrostek .com.
 define:  Zapytanie [define:] spowoduje wyświetlenie definicji wyrazów wprowadzonych po operatorze. Definicje te pochodzą z różnych źródeł online. Definicja będzie dotyczyć całej wprowadzonej frazy, czyli wszystkich wyrazów i w takiej kolejności, w jakiej zostały wpisane.
 info:  Zapytanie [info:] spowoduje wyświetlenie niektórych informacji o danej stronie, którymi dysponuje wyszukiwarka Google. Na przykład w wyniku zapytania [info:www.google.com] zostaną wyświetlone informacje o stronie głównej Google. Pomiędzy operatorem „info:” a adresem URL strony internetowej nie może być spacji.
 cache:  W wyniku zapytania [cache:www.google.com internet] wyświetli się zawartość z pamięci podręcznej z wyróżnionym wyrazem „internet”.

Z opcji tej można również skorzystać, klikając link „Kopia” na głównej stronie z wynikami wyszukiwania Google.

Zapytanie cache: spowoduje wyświetlenie wersji strony internetowej przechowywanej w pamięci podręcznej Google. Na przykład w wyniku zapytania [cache:www.google.com] wyświetli się kopia strony głównej Google z pamięci podręcznej wyszukiwarki. 

 filetype: Przeszukiwanie po typach plików 🙂 poniżej przykład – chyba najbardziej praktyczna opcja.
filetype:pdf site:zus.pl

Zus Wyniki wyszukiwania z operatorem filetype

Powyższy przykład pokaże Ci wszystkie pliki pdf ze strony zus.pl 🙂 Zwróciło prawie 10 000 wyników.

Należy pamiętać, że operatory można łączyć: AND (spójnik i) oraz OR (spójnik lub). To daje dużo możliwości 😉

To nie wszystko. Możemy ustawiać też przedziały czasowe za pomocą operatora ..

2014..2015

Oczywiście datę można wybrać z menu „Narzędzia wyszukiwania” w oknie wyszukiwarki.

lub:

$500..$100

Więcej o pojedynczych operatorach jest tutaj.

Jak może już wiesz do wyszukiwarki można wrzucać inteligentne zapytania o wynik działań matematycznych czy kursy walut.

np.

3 euro na pln

 

Wiele operatorów specjalnych jest dostępnych na stronie Szukanie zaawansowane (ale nie wszystkie) – dzięki przyjaznemu interfejsowi możemy przeszukiwać internety lepiej.

Ja jednak polecam zapamiętać kilka przydatnych i używać ich w razie potrzeby.

 

4.7/5 - (14 votes)

Autor

Dominik

Zajmuje się tworzeniem stron internetowych i realizacją działań SEO na rzecz dużych i małych przedsiębiorstw. Pracowałem między innymi dla Semahead czy wydawnictwa HELION. Prowadzę szkolenia z zakresu HTML5 i SEO. Każdego dnia odkrywam nowe możliwości, tak by rozwijać Twój biznes w sieci.

3 komentarze do “Operatory wyszukiwarki google.pl”

  1. Jak to jest z hasłem AND? Czy AND jest traktowany jak operator logiczny czy jak zwykłe słowo? Czy Google Search oferuje operator logiczny AND?

  2. Czy Google Search oferuje operator logiczny AND, za pomocą którego można jawnie/explicite łączyć wyszukiwane hasła?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.