Dziś prosta instrukcja jak zacząć generować obrazy do kreacji marketingowych, reklam czy landing pages. Na pewno słyszałeś o generowaniu obrazków za pomocą sztucznej inteligencji. Jest wiele modeli, przekładających tekst na obrazek. Najbardziej popularny to ten w ChatGPT DALL-E. Jednak dzisiaj pokaże Ci coś dużo bardziej kreatywnego i tworzącego przepiękne kreacje graficzne. Zapraszam do lektury!
Generowanie grafik za pomocą AI (sztucznej inteligencji)
Obecnie w trendach AI do generowania grafik dominują narzędzia takie jak DALL-E, Midjourney i Stable Diffusion. Umożliwiają one tworzenie obrazów na podstawie tekstowych opisów, co otwiera nowe możliwości w projektowaniu i sztuce. Dzięki zaawansowanym algorytmom, te narzędzia potrafią generować realistyczne i kreatywne obrazy, które zyskują coraz większą popularność w branży kreatywnej.
Różnice między DALL-E a Midjourney
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Dużo z nas korzysta z ChatGPT, niektórzy może nawet wykupują płatny plan. Dzięki niemu możemy też korzystać z DALL-E do generowania grafiki. Midjourney w bezpłatnym planie umożliwia wygenerowanie tylko 25 grafik. (stan na 01.2025). Później (przy 26 zapytaniu) zmuszeni do zakupy płatnego planu – bez niego bowiem już nic nie stworzymy. Czy warto zainwestować 8-10 dolców/mc w Midjourney? To pytanie pozostawiam otwarte. Podstawowe różnice to:
DALL-E:
– Generuje realistyczne obrazy z tekstu.
– Wymaga bardzo dużej ilości szczegółów w zapytaniu, inaczej mocno wymyśla 😉
Midjourney:
– Tworzy artystyczne interpretacje.
– Skupia się na estetyce i stylu.
– Posiada rozbudowany interfejs do poprawy wygenerowanych grafik
Krok po kroku, jak zacząć z Midjourney
No dobra, ale to jak spróbować tego Midjourney. Aby zacząć, należy mieć założone konto na Discord, bowiem tam skupiona jest cała społeczność. Interfejs czatu jest zbudowany na podstawie czat bota właśnie na Discordzie.
Następnie przechodzimy na stronę projektu: https://www.midjourney.com/
Zakładamy konto i łączymy go w intuicyjny sposób z kontem Discord:
Po połączeniu wchodzimy w serwer na Discord o nazwie Midjourney i zaczynamy zabawę. Wystarczy wejść na kanał „newbies-XXX” i wpisać prompt jak w tym przykładzie:
Generowanie obrazów
No dobra, ale wszyscy na kanale to zobaczą. No tak, w darmowej wersji nie ma innego wyjścia. Natomiast po wykupieniu planu, możesz wysłać DM’a bezpośrednio do CzatBota o nazwie Midjourney Bot i w pewnym poczuciu prywatności generować swoje grafiki do kreacji marketingowych.
Po wysłaniu zapytania, otrzymasz swoją odpowiedź:
W odpowiedzi otrzymujesz 4 obrazki w różnych nurtach odpowiadające Twojemu zapytaniu. Oczywiście, jeśli skorzystasz z dokumentacji, możesz generować obrazki w konkretnych stylach, pokaże to w galerii na końcu tego wpisu.
Panel z przyciskami zaznaczony na czerwono umożliwia szybką akcje:
UX – Przycisk upscaling w Midjourney zwiększa rozdzielczość i szczegółowość obrazu, gdzie X to nr obrazka, idąc od góry od lewej strony.
Mamy też opcje z wygenerowaniem na nowo całej czwórki obrazów
VX – oznacza generowanie wariacji dla wybranego obrazu co spowoduje wygenerowanie kolejnych 4 dla tej konkretnego wariantu. Przykład poniżej.
Możesz też korzystając z innych wygenerowanych obrazków (innych użytkowników generować kolejne i poprawiać ich prompty. W poniższym przykładzie, wybrałem „V2” czyli przygotuj dla 2 obrazka zestaw 4 w podobnym stylu:
TIP: Jeśli zniknie Ci wiadomość w oknie kanału (ze względu na dużą ilość innych wiadomości) przejdź do skrzynki odbiorczej w prawym górnym rogu gdzie odnajdziesz wszystkie wiadomości.
Dobra, wygenerujmy coś konkretnego. Załóżmy, że potrzebuje zdjęcia samochodu SUV na jakiejś fajnej drodze górskiej. Zdjęcie ma być naturalne. Perspektywa dowolna. Zapiszmy to i proszę o to przykłady jakie wygenerował:
Super, spodobało mi się, szczególnie 3. Zatem jak wygląda po pobraniu, lepiej przeskalowany obrazek ten oraz kilka innych w galerii poniżej:
Po wykupieniu subskrypcji, na stronie po zalogowaniu masz dostęp do wszystkich obrazków jakie zostały przez Ciebie wygenerowane.
W mojej subiektywnej ocenie, stworzenie takich obrazków w DALL-E jest dość karkołomne. Nie mniej, zachęcam do eksperymentów.