Przygotowanie na wycieczkę turystyczną należy rozpocząć od planu dotyczącego miejsca i trasy przejścia. Kiedy wiemy już gdzie chcemy iść, należy określi czas jaki jest nam potrzebny. Możemy to zrobić za pomocą mapy turystycznej czy to wersji online czy offline. Pamiętajmy, że są to jednak tylko „średnie” czasy przejść. Należy doliczyć własną zdolność i różnicę poziomów. Następnie …
Należy zadbać o właściwe spakowanie swoich rzeczy. Co zatem zabrać? Odwieczne pytanie.
Co zabrać ze sobą na wycieczkę?
Zaczynamy od sprawdzenia pogody. Załóżmy że wybieramy się do Wisły na kilka dni. Sprawdzamy pogodę w dniu kiedy się pakujemy i widzimy takie coś:
Zatem wszystko jasne. Przewidywane najgorsze warunki to 15*C w tym ok. 12*C w nocy. Dodatkowo upały w granicach 30*C. Możliwe więc będą przelotne burze.
Warto zaopatrzyć się w aplikacje burzowe na smartphone oraz śledzić każdego dnia aktualizowaną co kilka godzin pogodę numeryczną Uniwersytetu Warszawskiego ICM na stronie meteo.pl
O czym należy pamiętać. CheckLista
Sprawdzamy siebie od butów po głowę. Jeśli idziemy w np. w Beskidy, widząc powyższą pogodę sprawdzamy: meteo.pl dokładne warunki. Następnie weryfikujemy swój strój od butów po czapkę.
- Buty: Najlepiej z membrana gore tex, lub inną – oddychającą. Podeszwa głęboka (najlepsza Vibram) lub sandały trekkingowe pełne. Jeśli jednak wybieramy się w wysokie góry lub wspinaczkę, podeszwa płytka – buty pełne i grube skarpety.
- Skarpety niskie, czysta bawełna lub sportowe z przeznaczeniem do biegania
- Spodnie krótkie (chyba, że trasa przewiduje przejścia przez bardzo zarośnięte tereny mokre, warto ubrać długie spodnie + założenie stuptutów)
- Koszulka termoaktywna mocno przylegająca do ciała „druga skóra” najlepiej krótki rękaw
- Okulary z filtrem UV (koniecznie sprawdź) – kupisz u optyka/sklep sportowy (nigdy nie w markecie) Porządne okulary z prawdziwym filtrem, które nie psują oczu muszą kosztować powyżej 100zł. Dopytaj sprzedawcy.
- Chusta/komin w przypadku zmiany pogody i silnego wiatru bardzo pomocny
- Czapka z daszkiem lub chusta w przypadku trasy gdzie jesteśmy przez więcej niż 40% czasu odsłonięci na działanie słońca
- Środki przeciw owadom i kleszczom – z reguły nie pomagają. Warto skorzystać jednak z naturalnych olejków np. z lawendy. Należy pamiętać że „działają” tylko kilka godzin. Niby nie dają 100% gwarancji, jednak warto spróbować i zastosować.
Sprzęt:
- Apteczka (leki przeciwzapalne, gaza, gazik z alkoholem do oczyszczania ran, bandaż, rękawiczki, chusta, koc ratunkowy itp.)
- Woda (czysta nie smakowa – bez cukru) przyda się nawet do przemycia rany, najlepiej mineralna, powyżej 1500mg/l składników mineralnych
- Peleryna pełna przeciwdeszczowa (np. palto)
- Power Bank do naładowania telefonu
- Zapasowy naładowany i wyłączony (gotowy do użycia) telefon (starego typu)
- Krem z filtrem w zależności od potrzeb od 15 do 50.
- Słodka / Pożywna przekąska (dodatkowa) na wypadek przedłużenia wycieczki przez czynniki nieprzewidywalne.
- Chusteczki do higieny/papier
- Stuptuty, przydają się przy długich spodniach 😉 Przy zakładanej pogodzie prawdopodobnie nie będą potrzebne. Jednak lepiej je zabrać niż żałować. Bowiem występuje możliwość dużych przelotnych opadów i teren może zamienić się w bagienko.
- Czołówka – nie, latarka w telefonie nie wystarczy.
- Scyzoryk
Fajny artykuł.