Rezerwat przyrody Bagno Przecławskie leży w Kotlinie Sandomierskiej, kilka kilometrów od Mielca. Łatwy dojazd do Rezerwatu i piękna, spokojna okolica to nie wszystkie atuty tego miejsca. Jeśli będziesz w pobliżu koniecznie zabierz ze sobą lornetkę lub aparat i poznaj mokradła, przechadzając się specjalnie przygotowaną ścieżką edukacyjną położoną na terenie rezerwatu.
Bagno Przecławskie
Na terenie rezerwatu widoczna jest działalność Bobra. Zniszczona ścieżka edukacyjna została przerobiona i otwarto nową, krótszą trasę z nowym tarasem. Wykonana jest z drewnianych podestów, umożliwiających wejście wgłąb mokradeł. W trakcie spaceru warto patrzeć nie tylko pod nogi 😉 Bowiem w okolicy mieści się wiele siedlisk, można nawet zauważyć myszołowa w akcji.
Niestety, ale na nowej ścieżce nie ma już żadnych tabliczek edukacyjnych, trasa jest (stan na: 29.04.2024) bardzo uboga w walory informacyjne. Znajdziemy jednak, ławeczki na których można usiąść i posłuchać ptaków, czy koncertów żab.
Rezerwat przyrody
Rezerwat powstał w 1979 roku i ma powierzchnię przypominającą kwadrat ok. 25ha. Znajduje się tam otwarte torfowisko i jeziorka bagienne. Całość otacza piękny las. Na terenie rezerwatu można spotkać wiele zwierząt. To świetne miejsce, aby pokazać dziecku naturę. Oczywiście pamiętaj, że jesteśmy tam gośćmi i zachowujmy się z klasą. Uwaga na liczne mrowiska i owady. Koniecznie ubierz się w długie spodnie, zadbaj o długi rękaw, kaptur też może się przydać. Skorzystaj z preparatów odstraszających insekty i owady.
Kwitnące wełniaki
Zwierzaki jakie możemy tam spotkać:
ropucha szara, ropucha zielona, żaba wodna, żaba moczarowa, jaszczurka zwinka, jaszczurka żyworodna, padalec zwyczajny, żmija zygzakowata.
Dojazd
Jest wyznaczone miejsce do parkowania dla kilku samochodów.
Zdjęcie czerwiec 2025
Niestety w czerwcu 2025, bagno jest bardzo suche. Wody jest bardzo mało. Śladów działalności bobra brak. Bagno mocno zarośnięte i suche. Oby sytuacja się poprawiła na przestrzeni następnych tygodni.
Galeria kwiecień 2024
Galeria z lipiec 2018 roku
Subiektywna recenzja obiektu:
Aktualna zabudowa – ścieżka i punkty widokowe jest dość uboga w informacje dla poszukujących wiedzy o miejscu w którym są.
Po roku czasu, niektóre deski już się złamały i wymagana jest konserwacja. Brak tablic informacyjnych jak było to przed remontem w 2018r. przy punktach istotnych na trasie. Nowa trasa prowadzi tylko na taras widokowy. Niestety, ale jedna jedyna tablica informacyjna nie spełnia norm dostępności.