W tym wpisie poznasz możliwość podłączenia swojego lokalnego repozytorium git do GitHub i przesyłania tam swoich zmian. Dzięki temu połączysz swój lokalny projekt ze zdalnym repozytorium i zyskasz dodatkowe możliwości…
Zdalne repozytorium github
W tym przykładzie, połączymy nasz lokalny projekt (na razie pusty) do naszego konta na github. Zrobimy to na Mac’u, podobnie zadziała to również na linuxie. Dla Windowsowców (okienkowców 😉 – wystarczy aplikacja desktopowa Git)
Co potrzebujesz?
- terminal (ja polecam iTerm2 z oh my zsh)
- konto na github
- homebrew na MacOS (pakiet instalacyjny, chociaż w dokumentacji będą inne alternatywy instalacji)
- zainstalowany git
- 15 minut wolnego czasu.
Od roku 2021 nie ma możliwości już lączenia lokalnego repo po zwykłym loginie i haśle do zdalnego repo na github. Trzeba łączyć się przez token. Dlatego, aby nie dostać błędu tego typu:
remote: Support for password authentication was removed on August 13, 2021. remote: Please see https://docs.github.com/get-started/getting-started-with-git/about-remote-repositories#cloning-with-https-urls for information on currently recommended modes of authentication.
Wykonamy instalacje git-credential-manager, dokumentacja pełna tutaj.
Jeśli mamy homebrew instalacje przebiegnie sprawnie, wystarczy:
brew install --cask git-credential-manager
Po instalacji wystarczy zaktualizować (upewnić się że jest aktualne wszystko):
brew upgrade --cask git-credential-manager
Tworzenie repozytorium zdalnego
Następnie wchodzimy do github i tworzymy nowe repozytorium (puste, może być z plikiem README), najlepiej prywante, chyba, że projekt z założenia ma być publiczny. W zakładce „CODE” kopiujemy link URL do repo i trzymamy w schowku.
Lokalne repozytorium – podłączenie do zdalnego na github.
Przechodzimy w konsoli do naszego rozpoczętego projektu (katalogu gdzie się znajduje).
Inicjujemy repozytorium i podłączamy nasze zdalne repo. Wykonuj poniższe komendy, pojedynczo.
git init.
git add .
git commit -m "Initial commit"
git remote add origin <TU WKLEJ URL Z ZAKŁADKI CODE Z GITHUB ABY POŁĄCZYĆ REPO>
git push -u origin master
Po ostatniej, następuje połączenie ze zdalnym repozytorium i autoryzacja. Tu dzieje się „magia” bo wyskoczy dodatkowe okno, w którym zalecane dla prostoty tego przykładu wybrać logowanie przez przeglądarkę i zalogować się do swojego konta na github. Dzięki temu repozytorium zostanie połączone, a konto autoryzowane. Teraz możesz pushować zmiany do zdalnego repozytorium do głównej gałęzi.
Udanego kodowania!