Cykl życia domeny to coś więcej niż tylko linia czasu konkretnej nazwy internetowej. To ważne daty, które warto pamiętać. Nie można ich przegapić. Zadbaj o odnowienie lub wykupienie swojej domeny na czas. Sprawdź kiedy wygasa i jakie są warunki jej odzyskania.
Rejestracja domeny
Domenę można zarejestrować na okres od 1 roku do 10 lat. Obecnie dostępność różnych końcwek jest tak duża, że może z czasem się to zmieniać dla niektórych bardziej egzotycznych nazw. Rejestracja jest możliwa na minimum rok i wielokrotność tego okresu: 2, 3.. 10 lat.
Gdzie rejestrować domeny?
W Polsce popularnym rejestratorem jest OVH, ze względu na ceny i jakość obsługi. Inne popularne to nazwa.pl, czy home.pl czy nawet cba.pl, który oferuje domeny .de w bardzo dobrej cenie.
Domena wygasa?
To czas (dla każdej domeny wygląda to inaczej) kiedy nasze usługi związane z domeną (jak poczta, www) nie działają, jednak możemy wykupić ponownie domenę. W większości przypadków za większą kwotę niż normalnie w okresie w którym z niej korzystamy. Następnie po zakończeniu tej „kwarantanny” trafia do puli domen wolnych – lub zostaje przechwycona przez serwisy typu aftermarket.pl.
Cykl życia domeny
Domena .com (org, .biz, .net etc..)
Domenę globalną możemy zarejestrować na okres od 1 do 10 lat.
Grace Period – 35 dni. W przypadku braku odnowienia usługi, domena zmienia status na Grace Period, w którym będzie znajdować się przez 35 dni. W tym czasie wciąż jesteśmy jej właścicielami, lecz usługi związane z domeną: strona WWW oraz poczta, nie będą działały poprawnie. Odnowienie usługi z okresu Grace Period odbywa się standardowo, na podstawie opłaty wniesionej u operatora domeny zgodnie z obowiązującym cennikiem.
Redemption Period – 30 dni
Gdy nie odnowimy usługi w ciągu 35 dni, to domena przechodzi w trwający 30 dni status Redemption Period. Oczywiście usługi związane z domeną nie działają, ale wciąż istnieje możliwość odzyskania domeny jednak po wyższej cenie niż w poprzednim okresie.
Pending Delete – 5 dni
W przypadku braku odnowienia domena zyskuje status Pending Delete, który
trwa 5 dni i kończy się usunięciem nazwy z rejestru. Po usunięciu domena trafia do puli wolnych domen.
Domena .eu
Kwarantanna – 40 dni
W przypadku braku opłaty na kolejny okres rozliczeniowy, domena europejska
przechodzi do 40 – dniowej kwarantanny, podczas której usługi związane
z domeną nie działają, lecz wciąż jesteśmy jej abonentami. Domenę znajdującą się w kwarantannie możemy odnowić na kolejny rok wnosząc dodatkową opłatę. Jeśli nie opłacisz jej w tym okresie, trafia do puli domen wolnych.*
*Uwaga, chyba że masz domenę .eu zarejestrowaną przed 15.09.2014. Usługa wygaśnie dopiero z ostatnim dniem miesiąca, w którym przypada koniec okresu kwarantanny.
Dla przykładu:
Jeśli nasza domena wygasa 5 maja 2018 roku, czyli tego dnia kończy się jej kwarantanna, to w rzeczywistości zostanie uwolniona dopiero 31 maja 2018 roku, czyli z ostatnim dniem miesiąca.
Domena .pl
Domenę polską można zarejestrować na okres 1-10 lat
Zakup domeny i rezerwacja
Rezerwacja domeny – 14 dni
Rezerwacja domeny jest aktywna tylko przez 14 dni, podczas których w każdym
momencie możemy dokonać płatności u wybranego rejestratora, a domena zmieni status na status domeny aktywnej. Rok rozliczeniowy będzie naliczał się od daty jej opłacenia.
Blocked – 30 dni
W przypadku braku odnowienia, domena przechodzi w 30 dniowy status o nazwie BLOCKED. Należy pamiętać, iż w tym czasie usługi związane z domeną, czyli skrzynki pocztowe oraz strona WWW, nie będą działać. Mamy więc trzydzieści dni na jej ponowne wykupienie, po tym czasie domena przepada.
Polska domena posiada jeszcze kilka dodatkowych
statusów o których możemy poczytać tutaj: https://www.dns.pl/stany_domen.pdf
Wniosek i podsumowanie
Obserwując cykl życia dla dowolnej domeny nasuwa się prosty i oczywisty wniosek. Odnów domenę jak najwcześniej. Jeśli wiesz, że chcesz zachować wybraną domenę, nie ryzykuj i nie czekaj do jej wygaśnięcia. Najlepiej zautomatyzuj płatności 😉
Podobne tematy poruszane na moim blogu:
Jak kupić domenę z drugiej ręki?
Jak wycenić prawidłowo domenę?
No i to jest info dobre!